Správy z vášho kraja:
21. 08. 2018 22:02 | VOLGOGRAD/kc

Na okupáciu spomínali aj ruskí veteráni: Pozerali film o tom, ako zabránili III. svetovej vojne

Bývalí okupanti dostali aj pamätné medaily.

Ruskí vojaci v Československu.
Ruskí vojaci v Československu. Foto: reprofoto: YouTube/EddyDusan

Na výročie okupácie Československa v ruskom Volgograde spomínali aj ruskí veteráni, ktorý sa v auguste 68 podieľali na invázii. Kvôli 50. výročiu Operácie Dunaj niektorí cestovali stovky kilometrov z rôznych miest. Od zväzu veteránov dostali pamätné medaily a stále veria, že vtedy urobili správnu vec. Píše o tom portál čt24.

"Možno to nebolo správne, možno áno, ale povinnosť je povinnosť a a rozkaz je rozkaz," uviedol v rozhovore s redaktorom českej televízie bývalý vojak Nikolaj Milovanov.

Veterán Gennadij Tichonij uviedol, že obete boli aj na strane sovietskej armády. Oficiálne čísla hovoria o 105 mŕtvych, no podľa neho ich bolo viac. "Bránil som sa, preto som aj ja musel strieľať. Ale len z pištole a na výstrahu" dodal ďalší príslušník okupačných jednotiek Nikolaj Arapov.

Bývalí sovietski vojaci si na spomienkovej akcii pozreli dokumentárny film, ktorý vykresľuje obsadenie ČSSR ako odvrátenie tretej svetovej vojny. Údajne ju chceli rozpútať krajiny NATO, ktorým v tom vojská Varšavskej zmluvy zabránili.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?