14. 10. 2013 10:20 | BRATISLAVA, mi

Historický moment: Prvé slová Slovenky, ktorá dostala Nobelovu cenu za mier

Naši traja chemickí špecialisti prepísali dejiny Slovenska.

Odovzdávanie Nobelovej ceny za mier
Odovzdávanie Nobelovej ceny za mier Foto: TASR

Nobelovu cenu za mier získala tento rok Organizácia pre zákaz zbraní (OPCW). A s ňou dosiahlo obrovský historický úspech aj Slovensko.

Pracujú v nej totiž aj traja rodáci spod Tatier - chemickí špecialisti Ditta Cigániková (senior assistence and protection officer), Katarína Grolmusová (inspector) a Marián Ružovič (inspector).

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 
OPCW dostala Nobelovu cenu za mier za svoje „rozsiahle úsilie o likvidáciu chemických zbraní".

"Dohovory a práca OPCW definovali používanie chemických zbraní ako tabu," uviedol minulý týždeň Nobelov výbor.

Obrovská česť pre Slovenku

Cigániková povedala, že udelenie ceny je pre ňu obrovskou cťou: „Pre mňa osobne je to česť a obrovská radosť, že práca organizácie bola ocenená po 16 rokoch jej fungovania. Zároveň je to pre mňa hrdosť za nás a za všetkých bývalých kolegov, ktorí už v organizácii nepracujú, medzi ktorými boli aj ďalší Slováci, ako napríklad Ervín Farkas, Ladislav Belický a ďalší. Táto cena pre nás znamená ešte väčšiu zodpovednosť pri plnení našich úloh vyplývajúcich z Dohovoru o zákaze chemických zbraní.“

Ditta Cigániková.
Ditta Cigániková. Foto: TV Markíza
 

Odbor, v ktorom pracuje, sa podľa jej slov zaoberá budovaním kapacity členských štátov v ochrane proti chemickým zbraniam.

„To znamená, že organizujeme rôzne kurzy, cvičenia, kde sa účastníci z členských štátov Dohovoru o zákaze chemických zbraní zdokonaľujú v používaní ochranných prostriedkov, detekčných prístrojov a dekontaminačných techník, ale aj v budovaní ich národného systému ochrany proti chemickým zbraniam," vysvetlila Cigániková.

Koordinovali by pomoc

V prípade útoku chemickými zbraňami alebo hrozby ich použitia proti členskému štátu Dohovoru o zákaze chemických zbrani by jej odbor koordinoval poskytnutie pomoci takejto krajine.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Nominácie

Medzi nominovanými, ktorých bol tento rok rekordný počet - až 259, boli aj pápež František, šéf Kremľa Vladimir Putin, iránsky prezident Hasan Rúhání, bývalá prezidentka Írska Mary Robinsonová, predsedníčka jedinej nezávislej organizácie na monitorovanie volieb v Rusku Lilija Šibanovová, pakistanská aktivistka Malála Júsufzajová, konžský lekár Denis Mukwege, ktorý založil kliniku pre obete znásilnenia, čínsky aktivista a disident Chu Ťia, bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl alebo predsedníčka moskovskej Helsinskej skupiny Ľudmila Alexejevová.

Rozhovor s ocenenými Slovákmi si pozrite v Televíznych novinách na TV Markíza.
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?