02. 10. 2014 19:14 | BRATISLAVA/TV Markíza

Procházka si zobral obrovský úver, ručí zaň aj čudnými pozemkami

Nachádzajú sa vo Vyšnej Boci a Bátorových Kosihách, ale vraj nemajú veľkú hodnotu.

Prochazka.jpg
Prochazka.jpg Foto: TV Markíza

Už ste si vybavovali úver? Kopec papierovačiek a poriadne záruky. No asi nie je na každého rovnaký meter. Strana Sieť získala od banky 800-tisíc eur. Predseda Radoslav Procházka ohlásil, že ručí svojimi pozemkami v dvoch slovenských dedinkách. Už na prvý pohľad ani zďaleka nedosahujú hodnotu úveru.

Nemalý úver sa Sieti podarilo získať od českej FIO banky. Ručiteľom je Radoslav Procházka. A sám aj zverejnil, ktoré pozemky založil. Ešte 1.septembra povedal, že sú to nehnuteľnosti v katastri Bátorových Kosíh a Vyšnej Boci.

Dokopy by to mali byť necelé dva hektáre.Vo Vyšnej Boci je rozpadnutý zrub, inak nič. Procházka to tu kúpil za 3 330 eur. O niečo viac toho zdedil po babke v Bátorových Kosihách No nejde o žiadnu lukratívnu pôdu.

Vyšná Boca - pozemok Rada Procházku.
Vyšná Boca - pozemok Rada Procházku.
 

Je to pozemok na úrovni ornej pôdy, ale nikto sa o pozemok nestará. To nám potvrdila aj susedka, ktorá ho chcela od Procházku odkúpiť. Tvrdí, že tam ešte ani nebol. Na kameru nám povedal, že tam chodil ako dieťa na prázdniny.

Presnú hodnotu pozemkov nepoznáme, banka ani strana znalecké posudky neposkytli. Podľa odhadov však nedosahujú ani tretinu pôžičky.

Bežnému človeku by sa za ornú pôdu či záhrady zrejme taký vysoký úver zohnať nepodarilo. Podľa českej banky je to v prípade politickej strany iné.

„Úver je zaistený záložným právom na nehnuteľnosti nachádzajúcimi sa v obci Vyšná Boca a v obci Bátorove Kosihy a právom na pohľadávky strany Sieť, vrátane budúcich," reagoval hovorca FIO banky Zdeněk Kovář.

Spýtali sme sa ešte raz aj Procházku, ako je možné, že pozemky v dvoch dedinkách ako záruka stačia. Ukázalo sa, že v tom možno ani sám nemá celkom jasno. „Ručím za úver celým svojím majetkom. Pozemky sú len najdostupnejšie záloha," vysvetlil.

Samozrejme pri politických stranách sa primárne počíta s príspevkom od štátu za dobré výsledky vo voľbách. Česká banka aj preto sleduje politickú situáciu na Slovensku a riziko úveru priebežne prehodnocuje. Podľa súčasných prieskumov by mala mať Sieť miesto v parlamente isté, voľby sú však až v roku 2016.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?