16. 06 2015 09:49 | BRATISLAVA/TASR

SMER vedie, ale nevládol by sám

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry FOCUS.

preferencie.jpg
preferencie.jpg

V prípade, že by sa voľby konali v júni, brány parlamentu by prekročilo šesť politických strán. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry FOCUS, ktorý realizovala 2. až 10. júna na vzorke 1018 respondentov.

Najviac hlasov, a to 35,3 percenta, by získal Smer-SD, čo by mu vynieslo 69 poslaneckých kresiel. Oproti májovému prieskumu si polepšil o 2,1 percenta.

Na druhom mieste skončila Sieť s 10,9 percentami a 21 poslaneckými mandátmi. V porovnaní s májom ide o 0,2-percentné zlepšenie.

Preferencie politických strán (jún 2015)
Preferencie politických strán (jún 2015)
 

Preferencie mierne stúpli aj ďalším dvom stranám - KDH a Mostu-Hídu. V prípade kresťanských demokratov to je o 0,1 percenta na aktuálnych 9,5 percenta a 18 kresiel. Most by volilo 7,8 percenta opýtaných, čo je o 0,4 percenta viac ako v máji. Do Národnej rady SR by zasadlo 15 jeho členov.

Naopak, o niečo s horšími výsledkami v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom dopadli OĽaNO a SNS. Obyčajným ľuďom by svoj hlas odovzdalo o 0,1 percenta respondentov menej. V júni by za nich hlasovalo 7,7 percenta opýtaných, čo by im prinieslo 15 kresiel. SNS klesla o 0,9 percenta na aktuálnych 6,4 percenta a 12 mandátov.

Do parlamentu by sa nedostali SaS (4,6 %) a SMK (4,3 %), ktorých predstavitelia by podľa májového prieskumu sedeli v NR SR. Rovnako ani TIP (2,7 %), NOVA (2,5 %) ani SDKÚ-DS (2,4 %).

Rozdelenie mandátov v parlamente
Rozdelenie mandátov v parlamente
 

Už ste čítali?
Šport
Nawalka odkázal rozhodcom, aby "chránili" Lewandowského
Zahraničné
Škóti narazili, Brusel odmietol ich prosbu o zachovanie členstva v EÚ
Šport
Počasie na Wimbledone urobilo svoje, ale Djokovič aj Federer idú suverénne ďalej
Zahraničné
Prvý útočník sa odpálil vonku, aby sa dvaja ďalší ľahšie dostali dovnútra
Domáce
Už zajtra deťom začínajú vytúžené prázdniny, no ešte treba doniesť vysvedčnie
Domáce
Čo sa na dovolenke oplatí viac? Platba kartou alebo hotovosť


VIAC Z Domáce