16. 06. 2015 17:20 | BRATISLAVA/TVMarkíza

Mimovládky: "Utečencov treba prijať s otvorenejšou náručou"

Africkí utečenci päť dní odmietali opustiť talianske mesto Ventimília. V nádeji, že sa dostanú ďalej do Európy.

utecenci zahrweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
utecenci zahrweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg Foto: TV Markíza

Krik, plač a ostrý vzdor. Taký bol dnešok na taliansko-francúzskom pohraničí, odkiaľ polícia násilím vysťahovala migrantov. Riešenie napätej situácie sa dnes usilujú hľadať ministri vnútra členských krajín na stretnutí v Luxembursku.

Africkí utečenci päť dní odmietali opustiť talianske mesto Ventimília. To všetko v nádeji, že sa dostanú ďalej do Európy, kde by mohli požiadať o azyl. Francúzsko však posilnilo kontroly a stovkám afrických migrantov dalo jasne najavo, že ich vo svojej krajine nechce.

Podľa Talianov by riešením mohli byť kvóty na prerozdelenie utečencov, o ktorých dnes diskutujú ministri vnútra v Luxembursku. Mnohým členom Únie sa však takéto riešenie nepozdáva.

 

Mimovládne organizácie vyzývajú vládu, aby utečencov prijali

Slovensko by utečencov malo prijímať s otvorenejšou náručou. Takto znela dnešná výzva mimovládnych organizácii voči slovenskej vláde. Vláda prostredníctvom Ministerstva zahraničných vecí mimovládnym organizáciám odpovedá: „Nie je to také jednoduché."

Smerom k vláde však putujú aj opačné výzvy. "Kotlebovci" napríklad zbierajú podpisy proti utečencom. V hlavnom meste chystajú aj protesty. Táto téma rozdeľuje našu krajinu na dva tábory. Na akej strane ste vy?

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce