13. 07. 2015 12:11 | BRATISLAVA/TASR

Študenti a učitelia budú mať lacnejšie pôžičky

Nie však vo finančných inštitúciách, ale od Fondu na podporu vzdelávania.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Vysokoškolskí študenti a pedagógovia v materských, základných či stredných školách môžu v akademickom roku 2015/2016 žiadať od Fondu na podporu vzdelávania pôžičku s nižšou úrokovou sadzbou. Z predchádzajúcej úrovne 3,19 percenta sa znížila na 2,07 percenta.

"Na pôžičky je vyčlenená suma 5,8 milióna eur, z toho 3,5 milióna eur pre študentov a 2,3 milióna eur pre pedagógov," informoval riaditeľ fondu Pavol Kučmáš..

Žiadosti možno podávať od dnešného dňa, pedagógovia majú čas do 30. septembra 2015, vysokoškoláci do 31. októbra 2015.

U pedagógov je minimálna výška pôžičky 1000 eur, maximálna 15-tisíc eur

Kučmáš uviedol, že úrokové sadzby sú oproti komerčnému sektoru nižšie. "Študentské pôžičky majú úrok okolo 6,5 až sedem percent, v prípade učiteľov ide o spotrebné úvery, ktoré sú úročené o trocha vyššie," konštatoval.

Študenti I. a II. stupňa vysokoškolského štúdia môžu požiadať minimálne o 500 eur a maximálne o 2500 eur. Doktorandi, teda študenti III. stupňa, môžu od fondu dostať maximálne 5000 eur, pôžičky sú bezúčelové.

"V porovnaní s minulým rokom dáme študentom celkovo o 800-tisíc eur menej," uviedol. Podľa Kučmáša za to môže finančná situácia vo fonde a výrazné znižovanie úrokovej sadzby. Študenti začínajú pôžičku splácať v priemere tri roky od jej poskytnutia.

U pedagógov fond oproti vlaňajšku financie zvýšil, a to o 300-tisíc eur. "Začínajú splácať pôžičku hneď po jej poskytnutí, čím sa do fondu vracajú peniaze a my ich naspäť púšťame do kolobehu," vysvetlil riaditeľ fondu.

U pedagógov je minimálna výška pôžičky 1000 eur, maximálna 15-tisíc eur. Pôžičky do 5000 eur sa poskytujú bez ručiteľa, do 10-tisíc eur sú bezúčelové, nad túto sumu treba už účel zdokladovať.

V tomto roku fond bližšie špecifikoval aj podmienky ručenia, spôsob preukazovania príjmu ručiteľa a podmienky udeľovania odkladu splátok. Detailné informácie o podmienkach poskytovania pôžičiek možno nájsť na oficiálnej stránke fondu. U študentov je maximálna lehota splatnosti desať rokov, u pedagógov 15 rokov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?