12. 09. 2015 19:20 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Slovensko má 12 stíhačiek, sotva polovica vzlietne a ešte sa aj kazia

Na výmenu dosluhujúcich stíhačiek nám už jednoducho nezostali peniaze.

stihacka.jpg
stihacka.jpg

Na stíhačky nám už neostalo. Slovenská vláda za posledné roky minula stovky miliónov eur na armádne vrtuľníky, dopravné lietadlá či zbrane. Teraz sa ale ukazuje, že na výmenu dosluhujúcich stíhačiek nám už jednoducho nezostali peniaze. Lietadlám pritom končí servis už v budúcom roku.

Slovenské nebo dnes stráži 12 ruských MIG-ov. Sotva polovica z nich dokáže vzlietnuť. A ani tie nevydržia vo vzduchu viac ako 90 minút. „Tých porúch a závad je skutočne dosť," hovorí exšéf armády Peter Vojtek.

„My sme napríklad museli zrušiť streľby na Balte s MIG-29, následne sme museli obmedziť niekoľko cvičení a rovnako sme museli obmedziť aj naše ukážky," povedal ešte v apríli Miroslav Korba, veliteľ vzdušných síl OS SR.

Ruské stíhačky mali skončiť v budúcom roku. Vláda si chcela nové prenajať od Švédov. Po mesiacoch vyjednávaní, ale minister priznal, že dohoda viazne.

MIG-y dnes majú zabezpečený servis do novembra 2016. Naťahovať čas potom dokáže armáda maximálne 3 roky. Glváč preto urýchlene hľadá náhradné riešenia.

Prioritou pre armádu však ostáva lietadlá si požičať. Aj keď švédska ponuka bola nad naše možnosti, kúpiť nové, by bolo ešte drahšie. „Ak sa nám podarí šesť až osem kusov leasovať, tak by to bolo naozaj vynikajúce," povedal ešte v apríli analytik Jaroslav Naď.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce