28. 01. 2016 19:29 | BRATISLAVA/Zuzana Ondrušková

Mafiáni z 90. rokov, ktorí prežili a nesedia vo väzení, zmenili spôsob obživy

Bezpečnostný analytik však tvrdí, že existujú ešte jednotlivci, ktorí sa síce v záujme zisku dokážu spojiť, ale len na chvíľu.

Na archívnej snímke hlavné pojednávanie s piťovcami na čele s Jurajom Ondrejčákom v ŠTS v Pezinku.
Na archívnej snímke hlavné pojednávanie s piťovcami na čele s Jurajom Ondrejčákom v ŠTS v Pezinku. Foto: TASR

Mafii na Slovensku vraj zazvonil umieráčik. Aspoň tej z 90-tych rokov. Tvrdia to policajti z Národnej kriminálnej agentúry. Po dolapení starej gardy šéfov organizovaných skupín a ich pešiakov sa ale na scénu dostávajú tí, ktorí používajú sofistikovanejšie metódy.

Brutálne popravy, výpalníctvo, kšefty s drogami, obchod s bielym mäsom. Toto všetko patrilo k divokým deväťdesiatym rokom. Po dolapení skupín Piťovcov, Sýkorovcov- aj ich údajných čelných predstaviteľov Martina Biháriho a Róberta Lališa - sa podľa kriminalistov uzatvorila jedna z kapitol mafie na Slovensku. No môžeme si vydýchnuť?

„Naďalej tu však prebieha kooperácia zločineckých skupín s tým, že skôr nechcú na seba upozorňovať, to znamená, že aj také demonštratívne vraždy a popravy, ktoré boli v 90-tych rokoch, tak také už našťastie nie sú," tvrdí šéf NAKA Peter Hraško.

Jeho slová potvrdzuje aj bezpečnostný analytik Milan Žitný. Podľa neho existujú jednotlivci, ktorí sa síce v záujme zisku dokážu spojiť, ale len na chvíľu. „Nie sú to tie typy organizovaných skupín, ktoré mali desiatky svoju hierarchiu fungovali v prepojení na štátne orgány, políciu, prokuratúru, súdy, tento model už naozaj vymizol," vysvetlil.

Biele kone sú sociálne slabší ľudia

No nevymizol fenomén takzvaných bielych koní. Sú to väčšinou bezdomovci alebo ľudia zo sociálne slabších vrstiev. Prevádzajú na nich firmy či obchodné podiely. No vraj nekončia tak tragicky ako voľakedy.

„Pod prísľubom finančného zisku sú zaviazané k mlčanlivosti alebo im je poskytnuté útočisko tak, aby sa nedostali k orgánom činným v trestnom konaní," dodáva.

Bývalý kriminalista Matej Snopko tvrdí, že tí, ktorí prežili zo starej gardy divokých 90-tych rokov majú v súčasnosti menej násilný spôsob obživy. Podľa neho majú veľkú schopnosť sa učiť, venujú sa na ekonomickú kriminalitu.

Najviac sa im vraj darí rýchlo získať peniaze na fiktívnych obchodoch a krátení daní. „Tí, čo boli bystrí sa presunuli do toho viac legálneho biznisu alebo sa stali z nich, z tých zopár biele goliere," dodal.

Žitného slová doplnil Snopko s tým, že títo ľudia majú veľmi dobré kontakty na úrady, na moc, ale to nie je len na Slovensku ale to je vo všetkých štátoch sveta.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?