11. 02. 2016 19:00 | ZÁHORIE/ TV Markíza

Ako zver! Piati mladíci zo Záhoria znásilnili dievča, video zverejnili

Všetci sú už obvinení, no na slobode.

shutterstock_270050219.jpg
shutterstock_270050219.jpg Foto: Shutterstock.com

Z naoko slušných mladíkov sa stala divá zver. Iba šestnásťročnú dievčinu poznačili traumou na celý život. Upozorňujeme, že reportáž nie je vhodná pre maloletého diváka a citlivé povahy.

Stalo sa to na Záhorí. Na tínedžerku boli piati. Dvaja 23-roční mladíci ju znásilňovali. Do pošvy jej mali zasúvať rôzne predmety. Ďalší traja 18-roční sa prizerali a nakrúcali to na mobil.

Týmto sa to, ale neskončilo. Nakrútené video o niekoľko dní zavesili na sociálnu sieť.

"To je taký strašný skutok, ktorý v úplnom najzákladnejšom slova zmysle ponižuje ľudskú dôstojnosť. Zverejnenie na sociálnej sieti je poníženie, zneváženie, zadupanie do prachu ľudskej bytosti a to je veľmi strašné," hovorí psychologička

Polícia na tento prípad uvalila informačné embargo. Všetci sú už obvinení, no na slobode.

"Nakoľko u nich nebol zistený žiadny z dôvodov, ktorý by odôvodňoval podanie návrhu na vzatie do väzby," povedal Huna z krajskej prokuratúry v Trnave. Návrh nepadol ani zo strany prokuratúry, ani zo strany vyšetrovateľa.

Podľa našich informácii hlavný dôvod, prečo nie sú stíhaní väzobne je ten, že k činu sa všetci priznali, riadne chodia do školy a majú trvalý pobyt.

"Keďže pri takomto znásilnení dochádza nielen k morálnej ujme a hlavne tej psychologickej, tak v takomto prípade mohla byť použitá preventívna väzba, keďže mladí sa dopúšťali takéhoto závažného činu," hovorí právnik Peter Chrašč.

Obete znásilnenia majú právo požiadať o odškodnenie. Ak ho nemôže zaplatiť páchateľ , urobí tak štát. Sumu si potom spätne vymáha od páchateľa.

"U nás ide v tomto prípade ide o tisícky eur, v zahraničí sa za znásilnenie priznávajú aj desaťtisícové odškodné. Nedávny prípad v Británii priznal takejto dievčine 30- tisíc eur," povedal Chrašč.

Psychologička Janka Šipošová je zakladateľkou občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia. Pracuje v tejto oblasti dvadsať rokov. Tvrdí, že o obete znásilnenia, ale aj ich rodiny u nás nie je postarané. Mali by dostávať zo strany štátu okamžitú psychologickú či psychiatrickú pomoc. Zatiaľ to tak nie je.

"Nemáme spoľahlivý vlastne dnes už v európskej únii povinný systém ochrany obetí," hovorí Šipošová.

Piati mladíci môžu dostať za sexuálne násilie až pätnásť a za výrobu a rozširovanie detskej pornografie hrozí osem rokov.

"Trestný zákon vlastne hovorí o tom ako stíhať ako potrestať páchateľa mnoho z nich sa ani nepotrestá, ale aj keď, aj tak to tým obetiam nepomôže nenavráti im tú ľudskú dôstojnosť a nezahojí im tie traumy, ktoré na duši predovšetkým utŕžili," dodala psychologička.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?