14. 03. 2016 14:33 , článok bol aktualizovaný 14. 03. 2016 14:55 | BRATISLAVA/TASR, mm

Novozvolení poslanci za Kotlebovu ĽS NS si uctili vojnový Slovenský štát

Toto obdobie (1939 - 1945) sa spája s postupným zbavovaním sa Židov, ale aj Rómov z územia Slovenska po vzore Nemecka.

Poslanci NR SR si pripomenuli vznik Slovenského štátu
Poslanci NR SR si pripomenuli vznik Slovenského štátu Foto: TV Markíza

Vznik prvého Slovenského štátu dnes (14.3) oslavuje svoje 77. výročie. Hoci sa formálne pokladal za samostatný štát Slovákov, bol produktom zahraničnej politiky Nemeckej ríše a jej satelitom.

Vládnucou politickou stranou bola Hlinkova slovenská ľudová strana - Strana slovenskej národnej jednoty (HSĽS - SSNJ), na ktorej čele bol Jozef Tiso - prezident prvej SR.

Toto obdobie (1939 - 1945) sa spája s postupným zbavovaním sa Židov i Rómov z územia Slovenska po vzore Nemecka.

Vznik si pripomenuli aj poslanci za ĽS NS

Dnes slovenský vojnový štát, ale aj Jozefa Tisa oslavuje hlavne krajná pravica, ktorá sa zúčastnila na dnešnej spomienkovej akcii na Martinskom cintoríne v Bratislave. Pred hrob Jozefa Tisa prišli taktiež novozvolení poslanci NR SR za ĽS NS Martin Beluský, Natália Grausová a Peter Krupa. Svoju účasť na podujatí nechceli nijako komentovať.

Poslanci NR SR si pripomenuli vznik Slovenského štátu
Poslanci NR SR si pripomenuli vznik Slovenského štátu Foto: TV Markíza
 

Na záver si zaspievali aj hymnu Slovenského štátu "Hej, Slováci".

 

Kotlebova ĽS NS musela už stiahnuť poslanca Andreja Medveckého, ktorý je obvinený z napadnutia cudzinca. Nahradil ho 22-ročný Milan Mazurek. Ten zas verbálne napádal Arabov a na sociálnej sieti obhajoval Hitlera.

Fico: Boj proti prejavom fašizmu bude základnou líniou našej politiky

Ak bude strana Smer-SD súčasťou vlády alebo bude v opozícii, boj proti prejavom fašizmu bude jej základnou líniou politiky. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý dnes, v deň 77. výročia vyhlásenia slovenského štátu, prišiel k pamätníku obetiam holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave položiť veniec.

Uctiť si pamiatku obetí holokaustu si Fico neprišiel podľa vlastných slov ani tak pre minulosť, ako skôr pre prítomnosť a budúcnosť. "Slovensko môže byť hrdé na všeličo, je tu však jeden moment, ktorý si nesmieme dať zobrať, pretože je to diamantový pilier našej štátnosti, a to je odpor voči fašizmu," povedal.

Prvýkrát ho podľa vlastných slov zamrazilo, keď zbadal výsledky volieb do Banskobystrického samosprávneho kraja. Šokovaný bol aj teraz, keď videl výsledky parlamentných volieb 2016 v niektorých obciach Slovenska.

Predseda vlády SR Robert Fico (druhý vpravo) položil na Rybnom námestí v Bratislave veniec k Pamätníku obetiam holokaustu.
Predseda vlády SR Robert Fico (druhý vpravo) položil na Rybnom námestí v Bratislave veniec k Pamätníku obetiam holokaustu. Foto: TASR
 

"Ak v Ostrom Grúni strana, ktorej predstaviteľ hovorí, že Hitler bol v podstate fajn chlapík, že holokaust je obyčajný výmysel a že sú to nejaké rozprávky a takáto strana získa takmer jednu pätinu hlasov v obci, ktorá bola vypálená a ktorá je symbolom, aké zverstvá fašizmus dokázal napáchať, tak mali by sme byť všetci v pozore," upozornil Fico.

Ako uviedol, on i jeho strana bude do budúcna využívať všetky demokratické spôsoby, aby sa podobným veciam zabránilo. Podľa premiéra je toto pre neho čiara, ktorú nemieni v žiadnom prípade prekračovať či tolerovať.

"Možno zlyhali rodičia, učitelia a možno sme zlyhali my a neurobili dosť pre to, aby sa na Slovensku o týchto veciach dostatočne hovorilo," povedal Fico s tým, že odporúča všetkým, ktorí spochybňujú holokaust, vyvražďovanie ľudí a fašizmus, aby navštívili aspoň jeden z koncentračných táborov. "Tie dostatočne pripomínajú to, aké zverstvá fašizmus napáchal," podotkol Fico.

Spoločne s premiérom dnes prišli k pamätníku obetí holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave aj minister spravodlivosti Tomáš Borec, minister školstva Juraj Draxler a minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?