08. 04. 2016 09:57 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Martin prišiel na maturitu v kroji. Teraz hviezdi na internete

Vedenie školy mu nápad dopredu odobrilo.

Maturant Martin
Maturant Martin Foto: TV Markíza

Skúšku dospelosti chcel robiť v tom, čo ho najviac vystihuje. Žiadny oblek, biela košeľa a kravata. Mladý muž prišiel na maturitu v ľudovom kroji.

Martin je normálny chalan, na rozdiel od rovesníkov však nemiluje modernú hudbu, ale folklór. Písomnú maturitu si preto poctil po svojom. „Kroj je sviatočné oblečenie medzi ľudí, do kostola sa nosilo a na takéto väčšie akcie. Stále môžeme niekomu ukázať, čo je to dobré a čo je to pekné na Slovensku," povedal Martin.

Vedenie školy mu nápad dopredu odobrilo. „Povedala som si super, pretože nie je to tu každý deň a ja som veľmi rada, že máme aj študentov, ktorí sú takí hrdí na svoje tradície," povedala riaditeľka školy Beáta Tóthová.

„Maturovať v kroji nie je vhodné, ale ja by som to nevnímala ako nejakú tragédiu," vysvetlila odborníčka na etiketu a protokol Svetlana Hlavčáková.

Chlapec z Hliníka nad Hronom sa hneď stal hitom internetu. Na sociálnej sieti zaznamenal za pár dní pätnásťtisíc lajkov. U spolužiakov zožal obdiv.

Maturita Martina v kroji je určite výnimočná vec, ale už sme tu čosi podobné videli. Pred štyrmi rokmi zložil Igor Hraško v kroji poslanecký sľub na parlamentnej pôde „Tam by som to už tak úsmevne nevnímala, pretože u dospelého človeka sa predpokladá, že ten protokol pozná a ten protokol má odporúčací charakter úplne iný," dodala Hlaváčková.

Naproti tomu v Rakúsku či v Nemecku sú kroje spoločensky oveľa viac akceptované. „Tam tie kroje sú skôr vžité takisto ako v Škótsku. Tie kroje sa používajú aj na slávnostné príležitosti, sú oveľa civilnejšie ako naše kroje," pripomenula Hlaváčková.

Krása slovenských ľudových krojov je neodškriepiteľná. Na akú príležitosť sú ale vhodné, si radšej treba dopredu zistiť.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?