13. 06. 2016 15:35 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Hubári hlásia dubáky: V týchto lokalitách pôjdete na istotu

Okrem nich rastú aj kozáky či kuriatka.

Hríb dubový (ilustračné foto)
Hríb dubový (ilustračné foto) Foto: shutterstock.com/Adam J

Počasie v posledných dňoch hubám praje, čo okamžite využili aj nedočkaví hubári. Mykológ potvrdzuje, že v niektorých oblastiach Slovenska si ľudia môžu z lesov odniesť plné košíky.

„Momentálne sú výborné podmienky pre výskyt húb, keďže je teplo a dostatok vlahy. Najväčší výskyt by mal byť v listnatých lesoch," povedal mykológ zo Zvolena Stanislav Glejdura. Zároveň doplnil, že sa dobre darí aj obľúbeným hríbom ako dubáky či kozáky.

Potvrdila to aj naša čitateľka Jana, ktorá pri Hnúšti (okres Rimavská Sobota) našla za pár minút asi 20 dubákov. „S mamou sme išli na prechádzku do lesa. Dúfali sme, že nájdeme nejaké hríby, ale až taký úlovok sme nečakali. V tomto období je to u nás rarita," priblížila čitateľka.

Úlovkom sa pochválila naša čitateľka Jana
Úlovkom sa pochválila naša čitateľka Jana Foto: čitateľka Jana
 

Podľa mykológa sú výborné podmienky aj v okolí Zvolena, Banskej Bystrice či Lučenca. Stránka nahuby.sk, na ktorej svoje úlovky zaznamenávajú samotní hubári, ukazuje, že veľký výskyt dubákov je aj v Košiciach, Humennom, Prievidzi či v Topoľčanoch.

Hubárske hlásenia o všetkých možných hubách si môžete pozrieť na priloženej mapke.


Budúci pondelok bude spln a stará hubárska múdrosť hovorí, že vtedy sa hubám darí najlepšie. V spojení s dobrým počasím tak budú môcť ľudia vo veľkom vyraziť do lesov na celom Slovensku.


Kontakt na autora článku: marcisiak.marcel@markiza.sk

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce