05. 08. 2016 11:15 , článok bol aktualizovaný 05. 08. 2016 17:01 | POPRAD/kacs

V Tatrách sa zrútila časť električkového mosta

Krátko pred tým po ňom prešla električka s ľuďmi.

Vo Vysokých Tatrách sa zrútilla časť konštrukcie mosta.
Vo Vysokých Tatrách sa zrútilla časť konštrukcie mosta. Foto: TV Markíza

Medzi Vyšnými Hágmi a Tatranskou Poliankou sa po zosuve pôdy zrútila časť konštrukcie električkového mosta. Krátko pred tým po ňom prešla električka s ľuďmi. Údajne na to prišli dvaja pochôdzkári, ktorí kontrolujú železničnú trať. Podľa našich informácií jeden z nich dokonca z mosta spadol, zostal vidieť vo vzduchu. Našťastie sa mu ale nič nestalo. Podvaly a koľajnice zostali po páde vo vzduchu.

 

Doprava na tomto úseku je zastavená až do odvolania

Zosuv sa stal dnes o 09.19 h, pričom zasiahol koľaje a mostnú konštrukciu. Časť mosta na trase Tatranskej elektrickej železnice (TEŽ) sa samovoľne zosunula. "V tom čase sa na moste nenachádzal žiaden vlak, takže sa nikomu nič nestalo. Poškodený bol tzv. parapet mosta, mostná klenba zostala celá," vysvetlila hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove povedal, že zásah mali hlásený okolo 11.00 h. "Na mieste bola polícia a nežiadala si našu súčinnosť. Stalo sa to po prejazde električky cez most," uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove.

Hovorkyňa ŽSR doplnila, že neďaleko mosta zamestnanci ŽSR vykonávali pravidelnú kontrolu a práce na železničnom zvršku a boli svedkami tohto zosuvu.

Po zosuve pôdy sa zrútil most.
Po zosuve pôdy sa zrútil most. Foto: railpage.net
 

Bezprostredne po udalosti boli na miesto privolaní aj odborníci ŽSR, ktorí spravujú mosty na zistenie rozsahu poškodenia a stanovenie postupu jeho opravy. "Príčiny zosuvu sú predmetom vyšetrovania, výška škody bude stanovená dodatočne. ŽSR odhadujú, že oprava mosta potrvá niekoľko týždňov, aby vlaky týmto úsekom mohli premávať aspoň so zníženou rýchlosťou," uviedla Pavliková.

Betónový most prechádza ponad potok Hromadná voda, postavený bol v roku 1910, má dĺžku 7,3 metra a šírku 4,3 metra. "Bol pravidelne kontrolovaný, mal revíznu správu z povinnej podrobnej kontroly, ktorá sa musí vykonať raz za tri roky, z novembra 2015," vysvetlila hovorkyňa ŽSR.

V Tatrách sa zrútila časť konštrukcie mosta.
V Tatrách sa zrútila časť konštrukcie mosta. Foto: railpage.net
 

Doprava na tomto úseku bude nahradená autobusovou dopravou. V čase do 17.30 h medzi stanicami Vyšné Hágy - Tatranská Polianka a späť a od 17.30 do 5.00 h medzi stanicami Vyšné Hágy - Starý Smokovec a späť. Informovala o tom Železničná spoločnosť Slovensko na svojej internetovej stránke.

"V prípade, že bude na predmetnom úseku zabezpečená náhradná doprava, tak by výrazným spôsobom nemala byť ovplyvnená návštevnosť vo Vysokých Tatrách," povedala pre TASR výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Andrea Žigová. V jednej z turisticky najnavštevovanejších lokalít vo Vysokých Tatrách na Hrebienku prebiehajú do nedele 7. augusta Medvedie dni. Vlani na festival prišlo viac ako 33.000 návštevníkov. "Verím, že situáciu to nebude komplikovať. Kritický úsek sa pri električkách, ktoré vychádzajú z Popradu, nachádza až za Starým Smokovcom. Čakáme na vyjadrenie Železníc Slovenskej republiky, z ktorej mestskej časti bude náhradná doprava premávať," doplnila Žigová.

Príčiny pádu zatiaľ nie sú známe.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?