17. 09. 2016 19:15 | TURIEC/TV Markíza

Obyvatelia Turca sa boja, že prídu o vodu. Môže za to tunel Korbeľka

Tvrdia, že navrhovaný tunelový variant diaľnice D1 bude mať zásadný vplyv na zásoby pitnej vody v regióne.

Na Turci sa boja sa o vodu.
Na Turci sa boja sa o vodu.

Tunel Korbeľka nás pripraví o vodu. Tvrdia to obyvatelia dolného Turca, ktorí sú presvedčení, že navrhovaný tunelový variant diaľnice D1 bude mať zásadný vplyv na zásoby pitnej vody v regióne. A za pravdu im dávajú aj vodári. Čosi podobné sa už totiž stalo aj v nedávnej minulosti.

Po tom, ako sa ukázalo, že svahy v okolí Šútova sú nestabilné a hrozia masívne zosuvy, plán dostavby celistvej D1 sa posunul. Odborníci opäť vzali do rúk výkresy s tunelom Korbeľka.

Jeho razením by sa mohli narušiť horninové pramene. Tunel má navyše schopnosť sťahovať okolitú vodu. Vodári, ktorí súzodpovední za zásobovanie regiónu pitnou vodou si myslia to isté. Ich obavy pramenia zo skúsenosti pri razení štôlne cez Dubnú skalu. Viaceré toky a potoky vyschli.

 

V prípade tunela Višňové Dubna skala to tiež žiaden geologický prieskum nepredpokladal. Dnes tam nazmar vyteká do rieky okolo 300 litrov pitnej vody za sekundu. Čo je skoro dvojnásobok potrebného prietoku pre zásobovanie celého okresu Turiec.

Národná diaľničná spoločnosť vydala pred tromi mesiacmi štúdiu o posudzovaní vplyvov činností na životné prostredie, v ktorej sama uvádza, že päť vodných zdrojov môže byť tunelom ohrozených.

Proces posudzovania vplyvov výstavby tunela Korbeľka na životné prostredie sa ešte stále neskončil. Ministerstvo životného prostredia ale tvrdí, že argument o významnom zdroji pitnej vody bude pre nich absolútne rozhodujúci.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce