19. 09. 2016 19:36 | SOBRANCE/TV Markíza

Náš najvýchodnejší okres sužuje epidémia. Na niečo podobné sa nepamätajú

Inkubačná doba je pri žltačke až 50 dní. Jej liečba trvá dva až štyri týždne.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

V Sobranciach pribúdajú pacienti s infekčnou žltačkou. Hygienici chcú rýchlo šíriace sa ochorenie zastaviť. Vyše tisíc ľudí pošlú na očkovanie. Peňazí a nákupných košíkov sa v týchto dňoch ľudia v Sobranciach štítia viac ako inokedy. Opatrnejší sú aj pri nakupovaní nebalených potravín.

„Nepoužívajú rukavice tie hygienické, keď kupujú pečivo. Tak teraz si nenormálne dávam pozor. Si aj trikrát ruky umyjem, aby som sa mohla najesť," vravia nakupujúci.

Na infekčnom oddelení v Michalovciach prijali za posledné tri dni 17 nových pacientov so žltačkou. Celkovo ich tu je viac ako 40, miesto pre ďalších tu už nemajú.

„Momentálne sú kapacity infektologického oddelenia plne obsadené. Noví pacienti sú presúvaní na oddelenia v Košiach a Prešove," vysvetľuje hovorca siete nemocníc Tomáš Kráľ.

 

Hygienici robia proti žltačke opatrenia už viac ako dva mesiace. Kontrolujú potraviny v obchodoch a reštauráciách. Skúmajú vodu z verejných vodovodov. Zakázali aj hromadné podujatia a vyzývajú k zvýšenej hygiene. Od zajtra začnú posielať na očkovanie najviac ohrozenú skupinu.

„Preventívne proti žltačke typu A dáme zaočkovať všetky deti predškolských a školských zariadení v meste Sobrance vo veku jedného až pätnásteho roku života," priblížila regionálna hygienička Janka Stašková.

Očkovanie pre vyše tisíc detí zaplatia poisťovne. Hygienička upozorňuje, že rodičia by ho nemali ignorovať. Hovorí sa, že žltačka je určitý druh chrípky, na ktorú len tak ľahko nezabudnete. Lekára by mal vyhľadať každý, kto má takéto príznaky.

„Tráviace ťažkosti, tlak v pravom podrebrí, v oblasti žalúdka, zvýšená teplota, alebo ťažkosti podobné chrípke," opisuje všeobecný lekár Tibor Prunyi

Inkubačná doba je pri žltačke až 50 dní. Jej liečba trvá dva až štyri týždne. Ak sa proti nej chcete zaočkovať na vlastnú žiadosť, zaplatíte okolo 30 eur.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce