10. 10. 2016 06:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

Prváčikovia už nastúpili do škôl, no nie všetci tam automaticky zostanú

Ak vaše dieťa zaostáva, v triede sa trápi a nenapreduje - môže to znamenať, že na školu nie je zrelé.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Sú už mesiac v škole, ale miesto v triede nemajú isté. Vedeli ste, že prvák sa zo školy môže vrátiť do škôlky alebo do nultého ročníka?

Nedeje sa to často, no niekedy predsa. Ak vaše dieťa zaostáva, v triede sa trápi a nenapreduje, môže to znamenať, že na školu nie je zrelé. Možno ho nemali kde pripraviť. Materská škola, ani jej posledný ročník totiž nie sú povinné. Keď škola s psychológmi zistia nezrelosť, môžu dodatočne dieťa poslať späť do škôlky, alebo z prvej triedy do nultej. Konečné slovo v takomto prípade má rodič.

V rámci Slovenska ide o desiatky detí ročne. Problémom však je, že rodič často silne trvá na tom, aby dieťa nastúpilo do školy, aj keď to odborníci neodporúčajú. Dobré nie je ani keď dieťa nechodilo do škôlky a kolektív spozná až v škole. Lenže škôlky často nemajú miesto a ich návšteva nie je povinná.

Čas na vrátenie prváka do škôlky je prvý polrok školy, no zo skúseností pedagógov sa nezrelé dieťa prejaví už po dvoch mesiacoch v škole. Pedagógovia hovoria o tom, že by veľmi pomohlo, keby bol posledný ročník škôlky povinný.

Viac sa dozviete v reportáži Zuzany Javorovej:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?