08. 12. 2016 18:45 | BRATISLAVA/TV Markíza

Nikto im neveril. Napriek neľahkému osudu dokázali divy

V týchto dňoch ocenili v projekte Roma Spirit ľudskosť, ochotu pomôcť i vieru v seba samého.

Ocenení Rómovia
Ocenení Rómovia Foto: TV Markíza

Napriek ťažkému osudu a tomu, že im nikto neveril, sa dokázali postaviť na vlastné nohy. Niekto vlastným presvedčením, niekto vďaka ochote druhých. V týchto dňoch ocenili v projekte Roma Spirit ľudskosť, ochotu pomôcť i vieru v seba samého.

Nezištná pomoc

Slávo má 63 rokov. V dedine si ho pamätajú ako večne usmiateho a vždy vzorne upraveného vlakového sprievodcu. Život sa s ním nemaznal. O svoju milovanú prácu prišiel pre nadbytočnosť, stroskotalo mu manželstvo a valil sa naňho jeden dlh za druhým. Nemal na jedlo a dva roky si doma svietil len sviečkami.

A práve vtedy sa ukázalo, akí ľudia v Dúlove žijú. Súdržní a vždy ochotní pomôcť. Neznámy darca zaňho zaplatil dlhy, ľudia mu nosili drevo na kúrenie, sviečky na svietenie, oblečenie i jedlo.

Ľahko je človeka v takejto situácii odsúdiť a dať od neho ruky preč. Starosta však hovorí, že Slávo si pomoc zaslúžil za to, ako poctivo celý život žil.

Rómsky talent

Zaprataná garáž, desiatky rozrobených sôch, šikovné ruky a jasný cieľ. Tak zas žije a pracuje považskobystrický sochár Miloš. Jeho socha cigánskeho kráľa sa dostala priamo do jeho kráľovských rúk. Podľa neho, kto chce, vie robiť aj sto vecí.

V prvom príbehu namiesto odsúdenia nezištná pomoc. V ďalšom priložená ruka k dielu, ktoré prezentuje nesporný rómsky talent. Ocenenie patrí ľuďom a projektom, ktoré prispievajú k zlepšeniu situácie Rómov na Slovensku.

 


VIAC Z Domáce

Už ste čítali?