29. 12. 2016 19:02 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slovenský pilot Tupoleva vysvetľuje, čo sa deje s lietadlom, keď ma problémy s klapkami

Aj napriek nehodám, aké Tupolevy v minulosti sprevádzali, pilot ich považuje za veľmi spoľahlivé.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Haváriu lietadla s Alexandrovcami mohlo spôsobiť zlyhanie klapiek. Vyplýva to vraj z hlasového nahrávača kabíny, ktorého údajný prepis zverejnili ruské médiá. Piloti sa vraj snažili do poslednej chvíle stroj zachrániť. Úrady ale zatiaľ žiadnu z verzií nepotvrdili.

Hoci je vyšetrovanie leteckého nešťastia ešte na začiatku, prvé úniky informácii hovoria o technických problémoch. Vzletové klapky sa vysúvajú preto, aby mnohotonový stroj dokázal letieť aj pri relatívne nízkej rýchlosti. Používajú sa pri vzlete a pristávaní. Ruskí piloti však podľa záznamu naznačujú, že s klapkami majú problém hneď po štarte.

„Letieť tri sto kilometrov bez klapiek znamená padnúť dolu," vysvetľuje pilot Tupoleva Jozef Královenský.

Na Tupolevovi, odlietal už 4500 hodín. Ovládať takýto kolos nie je podľa neho jednoduché. Motory sú v zadnej časti, ťažisko je iné ako pri lietadlách, ktoré majú motory na krídlach. Ak chce pilot klapky zasunúť, musí mať stroj minimálne 360 kilometrovú rýchlosť. Na trenažéroch pravidelne cvičia aj lietanie so zaseknutými klapkami.

„Ale na toto sme trénovaní, čiže vieme, čo máme robiť. Otázne je, či to tak bolo aj na tomto lete," uvažuje pilot.

 

Doterajšie informácie podľa neho naznačujú, že stroj sa mohol zrútiť aj po zaseknutí stabilizátora. Táto pohyblivá časť lietadla zabraňuje jeho preklopeniu. Pri vzlete je v inej polohe a po zasunutí klapiek sa vracia do pôvodného stavu.

„Ak prestavovali tie klapky, tak predpokladám, že stabilizátor ostal v tej istej polohe - čo spôsobilo prudké zdvihnutie čumáku do vrchu a stratu rýchlosti s následným pádom," myslí si.

Piloti si stabilizátor nastavujú ešte pred letom, podľa toho ako sedia pasažieri v lietadle.

Nastavenie stabilizátora je veľmi dôležité pre vzlet lietadla, respektíve, správne nastavenie toho stabilizátora. To je závislé od rozmiestnenia pasažierov, od rozmiestnenia nákladu, hmotnosti pasažierov a od správneho výpočtu.

Aj napriek nehodám aké Tupolevy v minulosti sprevádzali, považuje ich pilot za veľmi spoľahlivé. Najdôležitejšia je podľa neho hlavne údržba.

A tá je aj ekonomicky náročná, práve kvôli nej už Tupolevy vo svete dosluhujú, lieta ich posledných 30 kusov a aj posledný slovenský sa už o pár týždňov stane múzejným kúskom.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?