04. 01. 2017 12:22 , článok bol aktualizovaný 04. 01. 2017 13:26 | KOŠICE/TV Markíza, zg

V košickej ZOO potvdili ďalšie nálezisko vtáčej chrípky

Príznaky spozoroval veterinárny lekár u štyroch kusov kačice pižmovky lesklej.

Na snímke reprofoto kačice pižmovky lesklej v Košiciach.
Na snímke reprofoto kačice pižmovky lesklej v Košiciach. Foto: TASR

Na Slovensku bolo potvrdené druhé nálezisko vtáčej chrípky. Ide o chov vtákov chovaných v ZOO Košice. Ministerstvo pôdohospodárstva vyzýva chovateľov, ale aj verejnosť, aby dodržiavali biologickú ochranu chovov a v prípade podozrenia okamžite kontaktovali najbližšiu veterinárnu a potravinovú správu.

V pondelok (2. 1.) súkromný veterinárny lekár starajúci sa o vtáky chované v ZOO spozoroval klinické príznaky u štyroch kusov kačice pižmovky lesklej (Cairina moschata).

Vtáky odchytili, utratili a v ten istý deň odoslali na laboratórne vyšetrenie do Národného referenčného laboratória pre aviárnu influenzu (Veterinárny ústav Zvolen). Laboratórium o deň neskôr potvrdilo prítomnosť vírusu aviárnej influenzy subtypu H5 vo vyšetrovaných vzorkách. Určovanie typu neuraminidázy zatiaľ prebieha, informoval tvnoviny.sk hovorca Michal Feik.

Opatrenia pred vtáčou chrípkou

Štátna veterinárna a potravinová správa bezodkladne prijala potrebné opatrenia. Ohniskom nákazy bol vymedzený areál ZOO Košice, ktorá bola následne pre verejnosť uzavretá až do odvolania.

Teraz je v zoo epizootologické šetrenie a prijímajú sa príslušné opatrenia. Na základe prvotného šetrenia v ZOO bolo zistené, že v tam chovajú 341 kusov vnímavých zvierat - vtákov.

Zamestnanec ZOO upevňuje nápis o uzavretí ZOO na vstupnú bránu v Košiciach.
Zamestnanec ZOO upevňuje nápis o uzavretí ZOO na vstupnú bránu v Košiciach. Foto: TASR
 

Bolo vytýčené ochranné pásmo (polomer 3 km od ohniska) a pásmo dohľadu (10 km od ohniska). Tieto pásma zasahujú do územnej pôsobnosti okresov Košice-mesto, Košice-okolie a Prešov.

Príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy v súčasnosti nariaďujú veterinárne opatrenia na zamedzenie ďalšieho šírenia nákazy.

Ide už o druhý nález vírusu aviárnej influenzy subtypu H5, tzv. vtáčej chrípky na Slovensku. Prvý nález bol identifikovaný 27. decembra v Bratislavskej Dúbravke.

„Ministerstvo pôdohospodárstva vyzýva chovateľov, aby dodržiavali biologickú ochranu chovov a zabránili kontaktu s divo žijúcimi vtákmi, ktoré migrujú Európou," vyhlásila ministerka Gabriela Matečná.

V prípade akýchkoľvek podozrení úhynu vtáctva, najmä väčšieho množstvo, prosíme chovateľov, ale aj verejnosť, aby bezodkladne informovali štátnu alebo regionálnu veterinárnu a potravinovú správu.

Pravidlá ochrany zdravia

Ministerka upozorňuje, že aj keď doteraz nepotvrdili prenos tejto vtáčej chrípky na človeka, opatrnosti nikdy nie je dosť.

Obyvateľom Slovenska odporúča najmä vyhýbanie sa kontaktu so živou hydinou a vtáctvom a dôkladné tepelné spracovávanie potravín z hydiny, minimálne pri teplote 70°C a dĺžke aspoň 20 minút.

Dezinfekcia pred a po vstupe do areálu ZOO v Košiciach počas ako opatrenie proti šíreniu vtáčej chrípky.
Dezinfekcia pred a po vstupe do areálu ZOO v Košiciach počas ako opatrenie proti šíreniu vtáčej chrípky. Foto: TASR
 

Treba jesť dostatočného množstva zeleniny a ovocia, dodržiavať pitného režimu, treba zvážiť aj očkovanie proti chrípke. „Nemáme dôvod na paniku, ale obozretnosť je namieste," povedal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Vírus cirkuluje vo voľne žijúcom vtáctve a môže sa objaviť v ktorejkoľvek časti Slovenska.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?