09. 01. 2017 07:49 , článok bol aktualizovaný 09. 01. 2017 10:41 | BRATISLAVA/TASR

V okrese Liptovský Mikuláš hrozí ľadová povodeň

Problémy sú zatiaľ vo Vyšnej Boci.

Na snímke tvoriaca sa ľadová povodeň na rieke Belá.
Na snímke tvoriaca sa ľadová povodeň na rieke Belá. Foto: TASR

Chladné počasie, silný vietor. Ani psa nehodno na mráz vyhnať, aj tak by sa dal charakterizovať minulý týždeň. A podľa predpovedí meteorológov to lepšie nebude ani tento týždeň. Stále platia výstrahy pred nízkymi teplotami. Na niektorých miestach môžu teploty klesnúť na -27 stupňov, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.


Mrznúť by malo až do stredy, teploty sa nad nulu nevyšplhajú. Vo štvrtok a v piatok môžeme očakávať iba mierne oteplenie. teploty by sa mali pohybovať okolo jedného stupňa. Meteorológovia predpovedajú, že po tieto dva dni by mal napadnúť aj nový sneh. Od soboty by malo opäť mrznúť, ale teploty by už nemali byť tak extrémne nízke.

Na Čiernom Váhu hrozí ľadová povodeň

Na Čiernom Váhu v okrese Liptovský Mikuláš hrozí dnes ľadová povodeň. Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu pred ňou vydali výstrahu tretieho stupňa. V niekoľkých obciach, najmä vo Vyšnej Boci, sa vyskytujú problémy so zamŕzaním hladín miestnych potokov.

Na Čiernom Váhu v okrese Liptovský Mikuláš hrozí dnes ľadová povodeň.
Na Čiernom Váhu v okrese Liptovský Mikuláš hrozí dnes ľadová povodeň. Foto: shmu.sk
 

Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Liptovskom Mikuláši zatiaľ nevykonáva žiadne opatrenia, keďže nevzniká žiadne ohrozenie bezpečnosti ľudskej činnosti. "Na vybreženie Čierneho Váhu je rezerva ešte takmer jeden meter. Ak by sa aj voda z koryta vyliala, neohrozí nikoho a nič. Správca toku túto situáciu priebežne sleduje," uviedol pre TASR vedúci odboru Miroslav Potančok.

So zamŕzaním potoka majú v týchto dňoch problémy vo viacerých obciach okresu. Pracovníkov Slovenského vodohospodárskeho podniku si na pomoc dnes zavolali v Smrečanoch a vo Vyšnej Boci, kde zamŕzajú hladiny riek a tvoria sa ľadové kryhy. "Čiastočne sa nám už potok vylial na miestnu komunikáciu, no obydlia zatiaľ nie sú ohrozené. Pracuje tu niekoľko mechanizmov," potvrdila starostka Vyšnej Boce Ľubica Trégerová. V Smrečanoch sa podľa starostu Vladimíra Šiarnika zatiaľ nevyskytli väčšie problémy.

 Výstrahy druhého stupňa kvôli nízkym teplotám platia pre tieto mestá:

Banská Bystrica
Banská Štiavnica
Brezno
Detva
Krupina
Zvolen
Žarnovica
Žiar nad Hronom
Bánovce nad Bebravou
Ilava
Partizánske
Považská Bystrica
Prievidza
Púchov
Trenčín
Levice
Zlaté Moravce
Bardejov
Humenné
Kežmarok
Medzilaborce
Poprad
Sabinov
Sina
Stará Ľubovňa
Stropkov
Svidník
Bytča
Dolný Kubín
Kysucké Nové Mesto
Liptovský Mikuláš
Martin
Námestovo
Ružomberok
Turčianske Teplice
Tvrdošín
Čadca
Žilina

Prehľad teplôt na celom Slovensku 9.1. o 7.00h.

Prehľad teplôt dnes ráno o 7.00 h.
Prehľad teplôt dnes ráno o 7.00 h. Foto: shmu.sk
 Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?