10. 01. 2017 20:52 , článok bol aktualizovaný 11. 01. 2017 10:45 | NITRA/kacs, TASR

V Nitre našli nádobu s rádioaktívnym materiálom

Rádioaktívny materiál nespôsobil kontamináciu prostredia ani žiadnej osoby, ukázali merania.

Na snímke dom, pri ktorom sa našiel rádioaktívny odpad.
Na snímke dom, pri ktorom sa našiel rádioaktívny odpad. Foto: TASR

V Nitre v mestskej časti Dolné Krškany zasahovali v utorok večer hasiči. V záhrade rodinného domu našli rádioaktívnu látku rádium. Roľnícku ulicu uzatvorili, hasiči aj záchranári pracovali na mieste v špeciálnom odeve.

V nitrianskej mestskej časti Krškany zasahujú hasiči.
V nitrianskej mestskej časti Krškany zasahujú hasiči. Foto: TASR
 

Podľa prvých informácií mohli byť vystavené účinkom jeho žiarenia dve osoby, čo sa však nepotvrdilo. Ako sa vyjadrila Katarína Tináková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre, žiadna osoba nebola ožiarená. "Prijali sme informáciu o náleze rádioaktívneho materiálu, naši ľudia vykonávajú na mieste previerky," potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Božena Bruchterová.

 

Rádioaktívny materiál nespôsobil kontamináciu prostredia ani ľudí

Rádioaktívny materiál nespôsobil kontamináciu prostredia ani žiadnej osoby. Dokázali to kontrolné merania priamo na mieste, čo potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Božena Bruchterová. „Nebolo potrebné vykonať ďalšie opatrenia. Podozrivý predmet bol zaistený pre účely trestného konania a vo veci sú intenzívne vykonávané ďalšie úkony, vrátane zistenia pôvodu tohto materiálu," skonštatovala.

Nitrianski kriminalisti podľa slov Bruchterovej získali vlastnou vyhľadávacou činnosťou operatívnu informáciu, že na Roľníckej ulici v nitrianskej mestskej časti Krškany by sa mal nachádzať rádioaktívny materiál. Túto informáciu policajti v súčinnosti so špecialistami Prezídia Policajného zboru okamžite preverili. Na mieste bol v utorok 10. januára vo večerných hodinách nájdený kovový objekt. Pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre potvrdili, že sa v ňom nachádza materiál emitujúci rádioaktívne žiarenie.

Miesto bolo zabezpečené hliadkami polície a zdokumentované. Podľa našich informácií sa rádium nachádzalo v igelitke. Vraj ho našiel bezdomovec v smetiach v centre mesta.

Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície v Nitre začal trestné stíhanie vo veci zločinu nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, rádioaktívnych látok, vysoko rizikových chemických látok, vysoko rizikových biologických agensov a toxínov. V prípade preukázania viny hrozí v zmysle trestného zákona za tento skutok trest odňatia slobody na jeden až šesť rokov.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?