Streda 17.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
12. 01. 2017 08:01 , článok bol aktualizovaný 12. 01. 2017 15:02 | BRATISLAVA/kacs

Cesty v južných okresoch stredného Slovenska sú zjazdné

Donovaly a Šturec uzatvorili pre náklaďáky.

Traktor a dodávka na ceste III. triedy zafúkanej snehovými jazykmi medzi Huncovcami a Vrbovom.
Traktor a dodávka na ceste III. triedy zafúkanej snehovými jazykmi medzi Huncovcami a Vrbovom. Foto: TASR

Slovensko pokryla biela perina. Takmer na celom území sneží alebo nasnežilo už v noci. Napadlo niekoľko centimetrov nového snehu.

Cesty v okresoch Rimavská Sobota, Lučenec a Revúca v Banskobystrickom kraji sú zjazdné. Na juhu regiónu sú po dnešnom snežení vozovky už väčšinou len mokré, na severe sa na nich nachádza miestami kašovitý alebo utlačený sneh v hrúbke od jedného do troch centimetrov, informuje SSC na internetovej stránke.

Výrazné obmedzenia cestári nehlásia ani z horského priechodu Zbojská a z okolia Tisovca v okrese Rimavská Sobota, kde sa v uplynulých dňoch na cestách nachádzal zľadovatený sneh. Aktuálne je podľa nich aj tam utlačený sneh hrubý tri centimetre.

Na ďalšom horskom priechode, Chorepa nad Klenovcom v tom istom okrese, je podľa SSC čerstvý sneh v hrúbke dvoch centimetrov. Na Prednej Hore a v sedle Javorinka nad Muráňom v Revúckom okrese sa nachádza trojcentimetrová utlačená snehová vrstva.

Meteorológovia zaznamenali inverziu

SHMÚ zverejnilo na sociálnej sieti aktuálne merania, ktoré urobili poldruha hodiny po poludní. Napríklad v Bratislave zaznamenali inverziu. Kým na bratislavskej Kolibe, ktorá je 300 m. n. m namerali 4 stupne a na letisku -4 stupne.


Autobusy meškajú výrazne menej

Prímestské autobusové linky v okolí hlavného mesta Bratislavy už nejazdia s výrazným meškaním. "Meškania sa podstatne znížili, sú okolo piatich, maximálne desiatich minút," informovala hovorkyňa dopravcu, zabezpečujúceho regionálne autobusové linky v Bratislavskom kraji Eva Vozárová.

Zároveň však naznačila, že stav sa opäť môže zhoršiť v súvislosti s popoludňajšou dopravnou špičkou. "Očakávame zhoršenie okolo 15.00 h," uviedla predpoklady dopravcu.

Dnes ráno a predpoludním zaznamenávali spoje prímestských autobusov výrazné meškanie. V smere od Šamorína, Malinova či Ivanky pri Dunaji dosahovalo 90 až 100 minút. V smere z Pezinka prichádzali až so 60 minútovým meškaním a v smere od Stupavy prichádzali regionálne autobusy o 15 až 30 minút neskôr, ako mali podľa cestovných poriadkov.

Cez Havran prejdú iba osobné autá

Poveternostné podmienky skomplikovali vodičom cestu aj cez horský priechod Havran. Doprava je tu stále obmedzená do jedného jazdného pruhu a prejazd je povolený len pre osobné autá.

Ako tvnoviny.sk informovala trnavská krajská hovorkyňa Mária Linkešová, v dôsledku zlého počasia sa tu skrížili štyri nákladné áutá. Podľa posledných informácií je situácia na horskom prechode prejazdná v oboch smeroch. Polícia doteraz nemusela v danom úseku cesty zasahovať pri nehode ani škodovej udalosti. Skrížený kamión komplikuje dopravu aktuálne za obcou Banka smerom na horský prechod.

Donovaly a Šturec sú uzavreté

Horské priechody Donovaly a Šturec sú neprejazdné pre nákladné vozidlá nad desať metrov dĺžky, informovalo operačné stredisko KR PZ v Banskej Bystrici. Dôvodom je husté sneženie. Donovaly pre nákladnú dopravu uzavreli ešte v noci, Šturec nadránom. Podľa informácií SSC povrch vozovky pokrýva vrstva čerstvého až utlačeného snehu hrúbky štyroch až piatich centimetrov.

Situácia v krajoch

Cesty II. a III. triedy v Bratislavskom kraji, vrátane horského priechodu Pezinská Baba sú zjazdné, povrch vozoviek je mokrý, prípadne ho pokrýva vrstva kašovitého snehu do dvoch centimetrov. "V mimobratislavských okresoch jazdí aktuálne 12 posýpačov. Cesty sa upravujú pluhovaním a chemickým posypom," informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Cesty na území Žilinského kraja sú zjazdné, na horskom priechode Makov regulujú dopravu policajti a na horskom priechode Svrčinovec je zhustená premávkam, informoval hovorca KR PZ v Žiline Radko Moravčík. Diaľnice sú podľa cestárov mokré, miestami s jednocentimetrovou kašovitou vrstvou snehu a na rýchlostných cestách je kašovitá vrstva snehu tri centimetre.

Na cestách I. triedy je kašovitý, miestami čerstvý alebo utlačený sneh od dvoch do piatich centimetrov. Na cestách II. triedy je čerstvý, miestami kašovitý alebo utlačený sneh od dvoch do desiatich centimetrov, na cestách III. triedy je čerstvý, miestami kašovitý alebo utlačený sneh od dvoch do piatich centimetrov. Na horských priechodoch je čerstvý, kašovitý alebo utlačený sneh od dvoch do desiatich centimetrov.

V Žilinskom kraji sú celú zimu pre nákladné autá s dĺžkou viac ako 12 metrov zatvorené horské priechody Semeteš, Rovná Hora, Huty a Príslop. Z Novej Bystrice do Oravskej Lesnej ani cez Rovnú Horu medzi Terchovou a Zázrivou nesmú v zime jazdiť kamióny nad 7,5 tony. Pre vozidlá dlhšie ako desať metrov je celú zimu zatvorená aj cesta I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Fačkovským sedlom.

Cesty v okresoch Poprad, Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa sú zjazdné, vozovky sú prevažné mokré, miestami sa vyskytuje sneh do troch centimetrov. Jaroslav Štofko zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja uviedol, že v dôsledku silného vetra sa na otvorených úsekoch ciest v oblasti Starej Ľubovne tvoria snehové jazyky a záveje.

Na cestách druhej a tretej triedy sa vo vyšších polohách nachádza miestami vrstva utlačeného snehu do štyroch centimetrov. Všetky horské priechody na území kraja sú zjazdné bez obmedzení. Vo Vysokých Tatrách je utlačená vrstva snehu do piatich centimetrov a na horskom priechode Magura sa miestami vyskytuje utlačený sneh do troch centimetrov.

Počas stredy 11. januára sa inertným materiálom na území Prešovského kraja posypalo 820 kilometrov a soľou 1627 kilometrov ciest. Podľa Štofka bolo na území kraja nasadených 69 mechanizmov, ktoré pluhmi odhrnuli sneh na 2474 kilometrov ciest.

Na Slovensku sa tvoria záveje a jazyky

Na celom území sa dnes môžu tvoriť miestami snehové jazyky a záveje. Pred ich tvorbou vystríha SHMÚ. Jeho výstraha prvého, najnižšieho stupňa platí až do piatka (13.1.) večera.

Meteorológovia tiež upozornili na vietor, ktorý fúka na hrebeňoch najvyšších slovenských hôr. Krátkodobo môže v nárazoch dosahovať rýchlosť 90 až 115 km/h. Aj v tomto prípade ide o výstrahu prvého, najnižšieho stupňa. V piatok sa k týmto dvom nepriaznivým faktorom pridá i sneženie vo východnej časti Slovenska a riziko poľadovice na západe krajiny.

Aj Bratislava a okolie sa dnes zobudili do bieleho rána. Nasledujúce dni sa okrem detí zo snehu môžu tešiť najmä lyžiari. Meteorológovia varujú, že snežiť neprestane. Rátajte s tým aj zajtra, v sobotu aj v nedeľu. Napadnúť môže do 10 centimetrov snehu, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

Takmer na celom Slovensku sneží.
Takmer na celom Slovensku sneží. Foto: shmu.sk
 

Oveľa príjemnejšie budú nasledujúce dni aj teploty. Dokonca by sa niektorých miestach mohli vyšplhať nad bod mrazu. Podľa SHMÚ bude -7 až +1, na západe väčšinou +1 až +6 stupňov.

Výstraha pred snehom, vetrom aj poľadovicou platí pre územie celého Slovenska.

Na Orave dnes boli neprejazdné už dve cesty

Ako zvyčajne, sneh komplikuje dopravuje najmä na cestách. Dopravné servisy hlásia viacero zdržaní a nehôd. Vodiči sa sťažujú aj na neupravené cesty.

Povrchy vozoviek na severnom Slovensku pokrýva dnes ráno podľa aktuálnych informácií Slovenskej správy ciest čerstvo napadaný sneh. V dôsledku poveternostných podmienok a dopravnej nehody dnes boli neprejazdné už dve cesty v Dolnom Kubíne a okolí. TASR o tom informovalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

V dolnokubínskej mestskej časti Kňažia sa po 6.00 h stala podľa neho dopravná nehoda štyroch motorových vozidiel, cesta I/59 bola v dôsledku toho úplne neprejazdná.

Vodiči pre neupravenú vozovku neprešli ani úsekom medzi Zázrivou a Terchovou, cesta III/583 bola neprejazdná pre všetky motorové vozidlá.

Silné sneženie obmedzuje podľa SSC dohľadnosť do 100 metrov na severnej diaľnici D1 medzi Liptovským Mikulášom a Popradom.

Na vozovkách v okresoch Námestovo a Tvrdošín sa tvoria snehové jazyky a záveje.

Zvýšenú opatrnosť a vzájomnú ohľaduplnosť si vyžaduje prejazd cez horské priechody.

Na väčšine ciest v Liptove a na Orave sa nachádza vrstva čerstvého kašovitého až utlačeného snehu do troch centimetrov, na cestách nižších kategórií miestami do piatich centimetrov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?