16. 02. 2017 18:38 | KOMÁRNA

Príbeh filantropa Mariána, ktorý sa stretol s nevôľou úradov, dojal Slovensko

Keď emócie získavajú prevahu nad faktami, doplácajú na to zvyčajne tí, ktorí sú v podobných konfliktoch celkom nevinne.

Marián pomáha sociálne slabším.
Marián pomáha sociálne slabším. Foto: TV Markíza

Nedávno sme vám predstavili človeka, od ktorého by na prvý pohľad čakal pomoc zrejme iba málokto. Osud s ním mal ale evidentne iné plány, a tak jeho srdce ovenčil neskonalou túžbou byť ľuďom nablízku. A tá ho doviedla až pod most, kde už niekoľko týždňov denne zabezpečuje ľuďom nielen stravu, ale aj šatstvo.

Za prípravou denne teplej a čerstvej stravy stoja aj spriaznené reštaurácie. Sú to práve deti, ktoré dojímajú človeka až k slzám. A emócie silne zaúradovali aj potom, čo sme túto reportáž odvysielali. Ani nie do 24 hodín sa totiž ozvali úrady, ale v inom zmysle, ako by pomáhajúci čakali. Zaujímalo ich najmä dodržovanie správnej hygieny.

Keďže Marián dáva jesť všetkým bez ohľadu na to, či sú registrovaní bezdomovci alebo nie, zisťovali sme, či to bola iniciatíva radnice. Mesto to však dôrazne odmietlo. Mariána kontaktoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva na základe odvysielanej reportáže. Okrem iného ho upozornili na povinnosť splniť požiadavku zdravotnej spôsobilosti.

Z akého dôvodu má tak urobiť, mu ale už nikto neobjasnil. Zamestnanec, ktorý Mariánovi volal, nebol na podanie takej informácie, podľa riaditeľky úradu, kompetentný. Pozval ho však na osobné prerokovanie veci, ktoré sa pre Mariánovu zaneprázdnenosť v ten deň neuskutočnilo. Stalo sa však niečo, čo nikto nečakal - Mariánovi sa ozvali aj majitelia reštaurácií, ktoré mu pomáhali. Povedali mu, že u nich bola návšteva od hygieny.

Marián ešte v ten deň na sociálnej sieti zverejnil na konto Hygieny vyčítavý status. Jeho slová následne vyvolali doslova lavínu. Tisíce videní, zdielaní a tisícky nenávistných komentárov začali valcovať internet.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva reagoval vyhlásením, v ktorom sa objavili nové závažné skutočnosti. Na tlačovke odznelo, že úrad rieši podozrenie na prenosné ochorenie u osoby, ktorá vydávala ľuďom v sociálnej núdzi stravu. Nikoho síce priamo neoznačili, no aj tak sa všetka pozornosť sústredila na Mariána.

Na osobné stretnutie ho tak vtedy úrad pozval práve pre objasnenie jeho súčasného zdravotného stavu. Marián totiž v minulosti skutočne vírusové ochorenie prekonal. Po takýchto zisteniach totiž hygiena nemala zo zákona inú možnosť, ako o možných rizikách informovať. Otázkou je, či to muselo zájsť až takto ďaleko?

Keď emócie získavajú prevahu nad faktami, doplácajú na to zvyčajne tí, ktorí sú v podobných konfliktoch celkom nevinne.

 

Bulvarizácia prípadu uškodila

Hovorí sa, že koniec hnevu býva počiatkom ľútosti. To znamená, že ľútosť je dobrým znamením na ceste za mierom. A kto má mier, má všetko. Aj preto mal úrad potrebu opakovane zdôrazniť, že Mariána nikdy neoznačil za infekčnú osobu a nehovorili ani o jeho diagnóze. Marián potvrdil, že jeho meno priamo v tejto súvislosti nepadlo, ale podľa neho je jasné, že to bolo namierené voči nemu.

Spoločne sa však zhodli na tom, že to bola skôr zbytočnou bulvarizáciou prípadu, ako samotným vyjadrením hygieny. Jasným príkladom lavíny bola v tomto prípade aj sociálna sieť, na ktorej si mnohí jednotlivci často neustriehli hranice medzi názorom a priamym vyhrážaním sa úradníkom.

Navyše, pokiaľ má hygiena nahlásené vírusové ochorenie a zistí neželaný stav - zo zákona nemá inú možnosť, ako konať. Tento argument už prijal aj Marián. Pre všeobecný pokoj a očistenie svojho mena sa však rozhodol testy podstúpiť ešte raz. Hoci papiere o prekonaní vírusu má v rukách už dávno.

Ako sa hovorí: všetko zlé - je na niečo dobré. A vďaka tomu, čo sa udialo, sa do pomoci ľuďom zapájajú ďalší a ďalší z rôznych kútov Slovenska. Marián je s tým už zmierený. A ako hovorí - s čistým srdcom i rukou, pomáha ďalej. Pre istotu sa však už ničoho chytať nebude - teda aspoň dovtedy, kým nepadne zo strany hygieny posledné slovo. Problémov je na tomto mieste ale oveľa viac. Lenže s nimi, sa žiaľ, až tak pedantne evidentne nikto nezaoberá.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?