16. 02. 2017 19:20 | NIŽNÁ/TV Markíza

Skolabuje na Orave doprava? Neriešenie havarijného stavu dôležitého mosta pokračuje

O naozaj vážnom stave mosta vie správca už od septembra - z obsiahlej monitorovacej správy, ktorú vypracovala Žilinská univerzita.

Už roky katastrofálny stav mosta neriešia.
Už roky katastrofálny stav mosta neriešia. Foto: TV Markíza

Oravci zo širokého okolia obce Nižná pri Tvrdošíne žijú už roky v obavách. Dôvodom je stav mosta na hlavnom cestnom ťahu cez Oravu do Poľska. Dnes už je v najvyššom stupni havarijného stavu a starosta Nižnej vyhlásil mimoriadnu situáciu.

Už v roku 2011 chceli jeho rekonštrukciu. Chýbali peniaze. Dnes ich bude treba podstatne viac a strach ľudí , že zo dňa na deň most uzavrú, narástol tiež.

Most sa nikde blízko nedá obísť. Obchádzky by mali niekoľko desiatok kilometrov.

„Okamžite, okamžite s tým mostom treba niečo robiť, lebo nikto nepovie, že za hodinu alebo za deň, alebo za týždeň ten most nespadne," povedal starosta Nižnej Jaroslav Rosina.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že most je ešte v poriadku. No problém sa ukrýva najmä vo vnútri týchto 60-ročných nosníkov.

O naozaj vážnom stave mosta vie správca už od septembra - z obsiahlej monitorovacej správy, ktorú vypracovala Žilinská univerzita.

„Krehké porušenie, najhoršie možné porušenie, ktoré môže na mostoch nastať," vysvetlil odborník zo Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity Martin Moravčík.

Slovenská správa ciest však zatiaľ osadila iba značky, aby ťažké kamióny dodržiavali odstupy. Krízový štáb teraz žiada znížiť záťaž mosta okamžite.

 

„Nejakým značením trebárs semaformi, prenesením záťaže do stredu mosta," myslí si Rosina.

Správa ciest to mala podľa krízového štábu urobiť najneskôr dnes. No nestalo sa.

„Na osadenie tohto značenia bude potrebný súhlas dopravnej polície a OÚ musí na značenie vydať určenie," vysvetlila hovorkyňa Slovenskej správy ciest Zuzana Hromcová.

Okresný úrad Žilina ale naopak čaká na správu ciest, aby im predložil projekt zjednosmernenia premávky na moste, až potom môžu konať. Podobný osud má aj požiadavka na okamžité postavenie náhradného mosta.

„Toto nie je možné realizovať z dôvodu, že projektová dokumentácia na mostný objekt, ktorej súčasťou je aj dokumentácia na náhradné premostenie bude k dispozícii až 31. Marca," dodala Hromcová.

Teda správa ciest postaví náhradný most až keď začne s výstavbou nového. Najskôr o dva tri mesiace. Zatiaľ sa ešte rokuje aj odklonení kamiónovej dopravy na obchádzkové trasy, ktorými by ju z Oravy dočasne úplne vylúčili.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?