27. 02. 2017 17:40 | KOŠICE/Jozef Demeter, TASR

Košice majú na stole novú ponuku na vyriešenie problému s parkovaním

Možnosti sú dve, podľa primátora Rašiho ich teraz mesto analyzuje.

Archívna snímka z pakoviska v Košiciach.
Archívna snímka z pakoviska v Košiciach. Foto: TASR

O kontroverzné parkovanie v Košiciach by sa mohol po novom starať spoločný podnik mesta a firmy EEI. Tej radnica vlani prenajala parkoviská v centre mesta a spoplatnili desať nových tzv. rezidentských zón. Vyvolalo to vlnu nespokojných reakcií.

Vlani v lete protestovali pred košickým magistrátom stovky ľudí, ktorým sa nepáčila koncepcia parkovania a to, že peniaze išli súkromnej firme. Ľudia neboli ochotní platiť súkromníkovi.

Najnovšie sa však hovorí o akomsi spoločnom podniku, ktorý by mal parkovanie na starosti. Uvažuje sa o dvoch alternatívach. Prvá hovorí o zriadení podniku výlučne v Košiciach, kde by boli vlastnícke podiely mesta a firmy EEI rozdelené rovným dielom - 50 na 50.

 „A druhý návrh hovorí o tom, že ponúkame mestu Košice vstup do samotnej spoločnosti EEI ako takej, to znamená aj podiel na výnosoch a činnosti spoločnosti na celom území Slovenska," povedal mediálny zástupca firmy EEI Karol Wolf.

Výhodou nového podniku má byť prístup k účtovníctvu a riadeniu firmy. „Na druhej strane negatívum je, že financie, ktoré sú teraz platené mestu za prenájom parkovacích plôch, by mesto nemalo," tvrdí košický primátor Richard Raši.

Mesto situáciu analyzuje. Či sa rozhodne pre niektorý z týchto variantov alebo ostane všetko po starom, nie je zatiaľ jasné. „Prvý dojem bol, že prečo by malo byť mesto súčasťou prevádzkovania parkovísk v iných mestách. Ale musíme z toho urobiť normálnu právnu a ekonomickú analýzu," dodáva šéf košickej radnice.

Aktivisti a niektorí opoziční poslanci s myšlienkou vytvoriť spoločný podnik nesúhlasia. Tvrdia, že o parkovanie by sa malo opäť starať mesto samo. Ako hovorí aktivista Karol Labaš, problémov pribudlo a parkovanie sa nerieši. „Mesto má dostatočné kapacity, aby, aj povedzme prostredníctvom subdodávateľov, vedelo riešiť tie parkovacie problémy," myslí si.

Podľa mestského poslanca Miloša Ihnáta schválenie spoločného podniku by malo viesť k tomu, aby sa EEI dostala na sídliská.

Zastupiteľstvo pred pár mesiacmi odkleplo viaceré kozmetické zmeny v systéme parkovania. Znížili napríklad niektoré ceny, rozšírili možnosti získania rezidentských kariet a ich platnosť pre jednotlivé lokality.

Od 1. júla 2016 sa zóna plateného parkovania v centre mesta rozšírila o 10 mestských lokalít. Košickí mestskí poslanci schválili v polovici júna minulého roka bratislavskej spoločnosti EEI prenájom viacerých úsekov miestnych komunikácií na dočasné parkovanie motorových vozidiel. Tento krok sa stretol s vlnou nevôle, aktivisti zvolali viacero protestov a spísali petíciu za zmenu koncepcie parkovania v meste Košice.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?