20. 03. 2017 12:49 | BRATISLAVA/ TASR

Starostu Devínskej Novej Vsi obvinili z korupcie

Policajný prezident vyzdvihol pomoc zamestnanca Okresného úradu v Bratislave pri dokazovaní tejto korupcie.

Milan Jambor
Milan Jambor Foto: TASR

Z prečinu nepriamej korupcie obvinila polícia troch mužov a jednu spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.). Medzi obvineným 38-ročným Miroslavom Z., 30-ročným Vladimírom U., je aj 44-ročný starosta bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves Milan Jambor. V prípade preukázania viny im hrozí trest odňatia slobody až do dvoch rokov. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.

Starosta Milan Jambor ako sprostredkovateľ 27. januára tohto roka kontaktoval zamestnanca Okresného úradu v Bratislave, odboru starostlivosti o životné prostredie. V rozhovore mu mal prisľúbiť úplatok 5000 eur za to, aby vyhovel alebo zabezpečil vydanie súhlasného stanoviska tohto úradu k zhodnocovaniu odpadov mobilným zariadením jednou konkrétnou spoločnosťou.

"Taktiež, aby zabezpečil schválenie prevádzkového poriadku na zhodnocovanie odpadov prostredníctvom mobilného zariadenia. Toto oslovenie urobil po tom, čo sa vzájomne dohodol s predstaviteľmi tejto eseročky na tom, že bude robiť sprostredkovateľa," spresnil policajný prezident.

Ďalšie stretnutie prebehlo 9. februára, na ktorom mal Milan Jambor opätovne zopakovať ponuku 5000 eur úplatku pre zamestnanca, ak vyhovie bezproblémovému schváleniu agendy, ktorú predložila s.r.o.," priblížil Gašpar.

V polovici februára prebehlo stretnutie zamestnanca okresného úradu so zástupcami s.r.o. - Miroslavom Z. a Vladimírom U. Tí mu mali počas rozhovoru opätovne zopakovať prísľub úplatku 5000 eur a súčasne mu naznačiť, že vedia do budúcnosti zabezpečiť takzvaný štvrťročný paušál z výnosu, pokiaľ bude bezproblémovo schvaľovať ďalšie žiadosti, ktoré bude predkladať táto spoločnosť na odbor starostlivosti o životné prostredia v rámci svojho podnikania.

Prvá lastovička

"K vzneseniu obvinenia došlo 15. marca trom fyzickým osobám Miroslavovi Z., Milanovi J., Vladimírovi U. a jednej právnickej osobe, s.r.o. Ide o prvý príklad, kedy sme aplikovali inštitút trestnej zodpovednosti právnických osôb v oblasti boja proti korupcii a vzniesli sme obvinenie aj právnickej osobe," podotkol Gašpar. Policajný prezident vyzdvihol pomoc zamestnanca Okresného úradu v Bratislave pri dokazovaní tejto korupcie.

"Neubehol ani rok od účinnosti nového zákona a prvé obvinenie právnickej osoby je na svete. Ak spomínaná eseročka má prijaté preventívne opatrenia na ochranu pred aplikáciou trestnej zodpovednosti právnických osôb, je možné, že stíhané a nakoniec odsúdené budú iba fyzické osoby. Orgány činné v trestnom konaní sú aktívne v boji s korupciou, aj v rovine právnických osôb, čo je samozrejme dobrá správa. Veríme, že prípadov obvinenia pribudne, vrátane tých veľkých, ktoré boli nedávno medializované," odborníčka na trestnú zodpovednosť právnických osôb Lucie Schweizer z advokátskej kancelárie Ružička Csekes.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?