Správy z vášho kraja:
20. 03. 2017 14:00 | BRATISLAVA/zg

Koalícia už má dosť hlasov, Kotlebovci podporia vládny návrh zrušenia Mečiarových amnestií

Ich hlasy bude mať aj Budajov návrh, má to však háčik.

Marian Kotleba a Rastislav Schlosár z ĽSNS
Marian Kotleba a Rastislav Schlosár z ĽSNS Foto: TASR

Ľudová strana Naše Slovensko bude hlasovať za vládny návrh ústavného zákona o zrušení Mečiarových a Kováčových amnestií. Odôvodnila to tým, že sa vytvorí „legislatívna pôda" na ich zrušenie. Ako tvnoviny.sk informoval podpredseda strany Milan Uhrík, strana sa tak rozhodla po dôkladnej právnej analýze.

Poslanci tiež podporia všetky podobné návrhy, ktoré pomôžu odkryť privatizačných zločincov bez ohľadu na to, ktorá politická strana tieto návrhy predloží.

„Aby nebolo najmenších pochýb, že to so zrušením amnestií a potrestaním zločincov z obdobia privatizácie myslíme vážne, tak sme rovnako odhodlaní podporiť aj opozičný návrh poslanca Budaja, ak splní našu podmienku a svoj návrh na zrušenie Mečiarových amnestií rozšíri aj o zrušenie Kováčových amnestií. Túto našu podmienku tlmočili už pri prvom čítaní jeho návrhu zákona. Na všetkých musí platiť rovnaký meter," napísal Uhrík.

Koalícia dodnes nemala dostatočný počet poslancov na schválenie ústavného zákona, na ktorý potrebuje 90 hlasov. Ak budú Kotlebovci hlasovať za vládny návrh, koalícii s ich 14 poslancami to bude stačiť.

Podľa návrhu, ktorý minulý týždeň schválila vláda, by parlament mal možnosť zasiahnuť v prípade individuálneho zlyhania prezidenta pri udelení amnestie alebo milosti.

Rozhodnutie poslancov by musel následne v lehote 60 dní potvrdiť Ústavný súd SR. To má platiť i v prípade návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií a milosti prezidenta Michala Kováča. O tom má parlament rokovať na marcovej schôdzi.

 

Podľa návrhu poslanca Jána Budaja by o zrušení Mečiarových amnestií mali rozhodnúť priamo poslanci NR SR formou ústavného zákona.

Bývalý premiér Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident udelil v roku 1998 amnestie v súvislosti s prípadom zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda.

Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie Slovenskej informačnej služby.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?