15. 04. 2017 07:30 | GEMER/TV Markíza

Gemerské jaskyne sú svetové unikáty, ale špina a rozbité cesty turistov často odradia

Súkromníkom sa zrejme krátka turistická sezóna nevypláca. Reštaurácie majú rozbité okná a ubytovne chátrajú.

Aj takto to vyzerá pred jednou z našich jaskýň.
Aj takto to vyzerá pred jednou z našich jaskýň. Foto: TV Markíza

Patria medzi naše prírodné poklady aj turistické atrakcie. Na jaskyne sme na Slovensku právom hrdí. Iný je však pohľad na prístupové cesty, hotely alebo reštaurácie v okolí jaskýň na Gemeri. Špina a rozbité cesty turistov od návštevy často odradia.

Jedinečné a obdivuhodné. Také sú slovenské jaskyne. Dobšinská ľadová je najväčšou zaľadnenou jaskyňou na Slovensku. Už o pár dní sa začne letná sezóna. Návštevníci prídu na parkovisko, ktoré skôr pripomína vjazd na stavenisko, než príchod k významnej prírodnej pamiatke.

Dobšinská ľadová jaskyňa
Dobšinská ľadová jaskyňa Foto: TV Markíza
 

Súkromníkom sa zrejme krátka turistická sezóna nevypláca. Reštaurácie majú rozbité okná a ubytovne chátrajú. V dezolátnom stave je aj príjazd k ďalšej jaskyni na východe. Do Ochtinskej aragonitovej jaskyne pôjdete okolo rozpadnutej sedacej súpravy po ceste plnej jám.

Vzácne korály v Gombaseckej jaskyni.
Vzácne korály v Gombaseckej jaskyni. Foto: TV Markíza,
 

Turistov by tento rok opäť radi videli aj v Gombaseckej jaskyni. No aj do nej budete vchádzať po stavenisku. Správcom jaskýň je Štátna ochrana prírody, pozemky okolo však patria samosprávam alebo súkromným majiteľom. S prevedením majetku pod svoju správu by štátna ochrana prírody súhlasila, zatiaľ však o tejto možnosti s majiteľmi týchto priestorov nerokovali.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce