20. 04. 2017 17:35 | BRATISLAVA/TV Markíza

Osýpky možno zmenia naše cestovateľské plány

Množstvo epidémií je dôkazom, že ochorenie v Európe stále cirkuluje.

Osýpky
Osýpky Foto: shuterstock.com/Kemih

Nevedia ich zastaviť. Nebezpečné osýpky sa v Európe stále šíria. Veľké epidémie sú v Rumunsku a viac ako 1000 nakazených hlási aj Taliansko. Pred dovolenkovou sezónou to nie je dobrá správa. Choroba by sa k nám podľa lekárov dostala tak, že ju niekto zavlečie.

Ohnisko osýpok je v Rumunsku, kde sa už nakazilo vyše 4000 ľudí a dve desiatky im podľahli. V Taliansku zasa majú podľa posledných správ od januára 1500 prípadov. Iba na porovnanie, minulý rok to bolo za celých 12 mesiacov o polovicu nižšie číslo.

Množstvo epidémií je dôkazom, že ochorenie v Európe stále cirkuluje. Krajiny s osýpkami ako Česko či Maďarsko s nami priamo susedia. Do Talianska zasa chodia ročne desaťtisíce Slovákov.

Osýpky možno zmenia naše cestovateľské plány. Lekári vo všeobecnosti neodporúčajú cestovať do problémových oblastí. A to už vôbec nie deťom do 15 mesiacov.

„Už staré matky nám hovorili, že s malými deťmi treba byť doma, takže vzhľadom na túto nepriaznivú situáciu odporúčam rekreovať sa tam, kde je to bezpečné," uviedla Zuzana Krištúfková, epidemiologička SZU.

Očkovaní a ľudia, ktorí osýpky prekonali, sa báť nemusia. Blízko máme aj Česko. Veľká noc, keď sa čakalo, že tam Slováci pocestujú viac, ale zatiaľ, našťastie, nebezpečnú chorobu nepriniesla.

„Inkubačný čas je priemerne 10 dní, takže ten dlhší môže byť 14 dní. O dva týždne tak môžeme v prípade, že dôjde k zavlečeniu, očakávať prvé prípady," vysvetľuje epidemiologička.

Poslednej európskej epidémii sa Slovensko vyhlo a čistý štít s osýpkami si držíme už roky. Problém ale je, že klesá potrebná zaočkovanosť. Lekári vinia antivakcinačné kampane. Úrady sú v pozore.

„Z dôvodu možného importu osýpok na Slovensku je veľmi dôležitá ostražitosť zdravotníkov, najmä pediatrov a lekárov pre deti, aby mysleli aj na toto ochorenie a upozorňovali rodičov, ktorí nedali zaočkovať svoje deti, aby prediskutovali túto možnosť a dali ich zaočkovať," uviedla Zuzana Drobová, hovorkyňa ÚVZSR.

Svetová zdravotnícka organizácia chcela osýpky úplne vykynožiť do roku 2010. Termín sa posunul už druhýkrát. Aktuálny cieľ je zbaviť sa ochorenia do roku 2020.

 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?