21. 04. 2017 14:35 , článok bol aktualizovaný 21. 04. 2017 15:12 | SPIŠSKÝ ŠTVRTOK/TV Markíza, TASR

Snehová búrka na diaľnici pod Tatrami utíchla, no skaza zostala

Lukáš zachytil prvé chvíle pri Spišskom Štvrtku, s manželkou Luciou pomáhali zraneným.

Záber z videa Lukáša Topoliho, ktorý bol jedným z prvých účastníkov hromadnej nehody v Spišskom Štvrtku.
Záber z videa Lukáša Topoliho, ktorý bol jedným z prvých účastníkov hromadnej nehody v Spišskom Štvrtku. Foto: Lukáš Topoli
Hromadná nehoda pri Spišskom Štvrtku. Hromadná nehoda pri Spišskom Štvrtku. Hromadná nehoda pri Spišskom Štvrtku. Hromadná nehoda pri Spišskom Štvrtku. Hromadná nehoda na D1. Hromadná nehoda na D1. Hromadná nehoda D1. Hromadná nehoda na D1. Havarovaný kamión. Hromadná nehoda na D1. Nehoda na D1 Nehoda na D1 Nehoda na D1. Reťazová nehoda pri Spišskom Štvrtku. Reťazová nehoda pri Spišskom Štvrtku. Vodič odťahovej služby sa zrazil so snežným pluhom. Vodič odťahovej služby sa zrazil so snežným pluhom. Pri reťazovej nehode bolo poškodených 50 áut. Nehoda na D1 zablokovala diaľnicu. Nehoda na D1. Hromadná nehoda pri Poprade Reťazová nehoda na diaľnici

Deň po kalamite roka polícia spresnila, že na surový úder zimy medzi Mengusovcami a Jánovcami doplatilo až 59 áut. V jednom z nich mal vodič zapnutú kameru.

Pár minút pred 06.30 h sedel za volantom je Lukáš Topoli, vedľa neho manželka Lucia. Smerujú do Nemecka, s autom, ktoré má zimné pneumatiky. Cestu im skrížili prvé z havarovaných áut.

"Bolo naozaj ťažké ubrzdiť dole svahom. Cesta bola šmykľavá ako ľad," spomína si Lukáš. Napokon však dokázal zastaviť. „V tej chvíli som sa snažila vystúpiť a ísť pomôcť zraneným," hovorí Lucia.

 

Ako záchranárka vie, čo treba robiť. Aj jej manžel zostal vo vnútri len pár sekúnd. Diaľnica v okamihu začala pripomínať biliardový stôl. Do ich auta narážali prichádzajúce vozidlá, ale Lukáš už v ňom nesedel. Bol z neho von a pomáhal zraneným.

Po hromadnej havárii povolali okrem hasičov a záchranárov aj 120 policajtov. Akoby zázrakom nikto neprišiel o život, 25 ľudí je zranených, z toho traja ťažko.

Väčšinu vrakov odťahovky odviezli buď do autoservisov alebo do areálu diaľničnej polície.

V nemocniciach ostávajú ešte piati vážne zranení ľudia, ďalších postupne prepúšťajú domov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?