27. 04. 2017 17:06 | PREŠOV/TV Markíza

Majú byť škôlky pre deti povinné? Zmeny by sa dotkli najmä detí z osád

Politici sa sporia, či to má byť na jeden alebo až tri roky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Politici chcú do škôlok poslať najmä deti z osád. Sporia sa v tom, či to má byť na jeden alebo až na tri roky. V Terni pri Prešove majú už ale dávno zabehnutý svoj vlastný systém predškolskej výchovy.

Prípravku v Terni navštevujú aj deti z osady. Medzi škôlkarmi tu žiadne rozdiely nerobia. Rodičia už považujú za samozrejmé prihlásiť každé dieťa do materskej školy. Predškolákov v nej stále pribúda. Aj keď aj tu sa nájdu výnimky, väčšina detí z tunajšej osady do škôlky poctivo chodí každý deň.

Pre deti zo susedného Malého Slivníka ale v škôlke miesto nemajú, v poobedňajšej zmene preto pre nich vytvorili dve triedy nultého ročníka. Musia ich tu v prvom rade naučiť rozprávať sa po slovensky. Zvládnuť musia aj hygienické návyky, takisto aj veľa kreslia a spoznávajú tvary a farby.

Učitelia aj na tejto škole sledujú politické debaty o tom, ako by mala vyzerať povinná predškolská výchova. Boja sa, že im zase niečo nariadia od stola bez toho, aby to videli v praxi. Úspechom by vraj bolo, ak by sa deti z osád podarilo do kolektívu dostať aspoň na jeden rok.

 


VIAC Z Domáce

Už ste čítali?