15. 05. 2017 16:28 | BRATISLAVA/TASR

Parkovanie pri nemocniciach má byť do konca roka zadarmo

Uvažuje sa zatiaľ o dvoch modeloch.

Spoplatnené parkovanie pred ružinovskou nemocnicou v Bratislave.
Spoplatnené parkovanie pred ružinovskou nemocnicou v Bratislave. Foto: TASR

Parkovanie pri nemocniciach, na ktoré má dosah ministerstvo zdravotníctva, má byť ešte v tomto roku zadarmo. Po rokovaní s občianskymi aktivistami to dnes potvrdil šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Avizoval, že pre dotknuté nemocnice už pripravuje príkaz ministra.

"Do prvého júla by mali prejsť na tento systém parkovania všetky naše nemocnice, ktoré spravujú parkovania vo vlastnej réžii, hovoríme o príspevkových organizáciách a akciových spoločnostiach. Zhruba do konca októbra by to mali byť neziskové organizácie, kde je ministerstvo spoluzriaďovateľom. Do konca roka sa chceme vysporiadať aj s našimi nemocnicami, kde máme partnerov a kde je potrebné ďalšie rokovanie," povedal Drucker. Myslí si, že bude vôľa nájsť prijateľné riešenie.

Ministerstvo má kompetenčne pod sebou celkom 58 parkovísk pred nemocnicami, na vyše 20 z nich je v súčasnosti spoplatnené parkovanie.

Po novom by tak 70 percent parkovacích miest pri nemocnici malo byť vyčlenených pre pacientov, z toho šesť percent pre ťažko zdravotne postihnutých a zvyšných 30 percent pre zamestnancov.

Uvažuje sa zatiaľ o dvoch modeloch parkovania. Pri prvom by boli zadarmo štyri hodiny a následne by sa zaplatil poplatok maximálne jedno euro do konca dňa, priblížil Drucker. Druhý variant ráta s päťhodinovým parkovaním zadarmo a následným spoplatnením štandardným cenníkom.

Drucker už v apríli avizoval, že parkoviská pred nemocnicami, na ktoré má dosah ministerstvo, by mohli byť pre pacientov týchto zdravotníckych zariadení bezplatné.

Šéf rezortu sa vtedy spolu s občianskymi aktivistami zhodli na neprijateľnosti súčasného stavu. Ministerstvo má kompetenčne pod sebou celkom 58 parkovísk pred nemocnicami, na vyše 20 z nich je v súčasnosti spoplatnené parkovanie. Šesť parkovísk z toho má v rukách súkromný koncesionár.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?