18. 05. 2017 17:35 | SVINNIA/Reflex

Toluén fetujú už malé deti. Obchodníci ho stále môžu predať hocikomu

Toluén ničí nie len mozog, ale rozožiera aj vnútorné orgány.

Obyvateľ osady Svinnia fetuje toluén.
Obyvateľ osady Svinnia fetuje toluén. Foto: Reflex

Volajú ho droga chudobných. Toluén sa používa ako riedidlo, je to chemikália s typickým nepríjemným zápachom. Vdychovať ho je životu nebezpečné, no aj napriek tomu ho takýmto spôsobom užívajú mnohí Slováci.

V extrémne chudobných podmienkach s fetovaním začínajú už deti. Vedia, že sa pri tom zaživa zabíjajú.

Reportérka Reflexu Kristína Kövešová navštívila osadu Svinná na východe Slovenska. Je jedno z miest, kde je momentálne problém s užívaním toluénu - drogou chudobných. Smutné je, že v mnohých prípadoch sa s užívaním toluénu začína už v detstve či počas dospievania.

 

Odborníci hovoria o snahe uniknúť z krutej reality. Toluén ničí nie len mozog, ale rozožiera aj vnútorné orgány. Droga chudobných zničila už množstvo ľudských životov a záver je jednoznačný.

Prečo sa sami zabíjajú? Je predaj toluénu legálny?

Vidieť 10-ročné dieťa fetovať toluén by asi každý neuniesol. Podľa odborníka sa mnohé takto snažia uniknúť z krutej reality, v ktorej žijú, najmä, ak vyrastajú v extrémne chudobných podmienkach. Ľudia závislí na toluéne zomierajú veľmi mladí.

Zaujímalo nás, či sa dá proti droge chudobných bojovať a ako je možné, že si ju deti a mládež môžu bežne kúpiť v obchodoch. 

Väčšina ľudí závislých od toluénu nevyhľadá lekársku pomoc a nepodstúpi liečenie.

Toluén je nie len lacný, ale aj ľahko dostupný. Pre nejasnú legislatívu však väčšina predajcov ani len netuší, že toluén by hocikomu predávať nemali.

Všetci odborníci sa však zhodujú, že pokiaľ bude na Slovensku chudoba budeme sa stretávať aj s toluénom.

 


VIAC Z Domáce

Už ste čítali?