03. 07. 2017 17:20 | ŽILINA/TV Markíza

Parkovanie v nemocniciach malo byť už zadarmo: Kde sa stala chyba?

Niektoré nemocnice ešte nie sú na systém pripravené a iné nie sú majiteľmi svojich parkovísk.

Parkovanie pred nemocnicami malo byť už zadarmo.
Parkovanie pred nemocnicami malo byť už zadarmo. Foto: TVNOVINY.sk

Parkovanie v štátnych nemocniciach má byť už tretí deň zadarmo. Vo všetkých to ale tak nie je. Tri dokonca dostali od ministerstva zdravotníctva výnimku. Iné budú musieť rušiť zmluvy s firmami, ktoré im parkovanie zabezpečujú.

Nariadenie ministra zdravotníctva hovorí jasnou rečou. V nemocniciach, ktoré patria štátu, sa má prvé štyri hodiny parkovať bezplatne.

Nie všetky nemocnice však toto nariadenie dodržia. Niektoré ešte nie sú na systém pripravené a iné nie sú majiteľmi svojich parkovísk.

Za parkovanie stále treba platiť v Žiline, v Trenčíne a v košickom Východoslovenskom srdcovo-cievnom ústave. Tieto zariadenia dostali od ministra odklad na dva mesiace.

„Počas tejto doby zabezpečí nemocnica vytvorenie dopravno-technických podmienok na zmeny týkajúce sa parkovania v areáli nemocnice," vysvetľuje hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Žiline Viera Jurčiová.

V Žiline vynovili parkovanie len nedávno, celkovo tam po novom zaparkuje 500 áut. „Dôvodom je najmä to, že nemocnica má len jeden vstup do areálu. To znamená, že musíme prioritne prihliadať na to, aby sanitky mali plynulý prejazd," vraví hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Bezplatne sa tak v žilinskej fakultnej bude parkovať až od septembra. „Denne prejde rampou 2000 áut, pričom takmer 500 z nich je platiacich. Mesačný príjem z parkovania je takmer 25tisíc eur," uvádza Jurčiová.

Prispôsobovať sa novému nariadeniu budú cez letné prázdniny aj v Trenčíne.

Aj v Martinskej Univerzitnej nemocnici sa už malo parkovať zadarmo. Nemocnica ale parkovisko nevlastní, a tak bude musieť s prevádzkovateľom rozviazať koncesnú zmluvu, za jej predčasné ukončenie zaplatiť pokutu, a až potom spustia bezplatný systém. Či sa niečo podobné nedeje aj v tej vašej nemocnici - zistíte na jej internetovej stránke.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?