17. 07. 2017 13:24 | BRATISLAVA/mm

Prístroje za tisíce eur sa v teple vypínajú. Záchranári ich musia primitívne chrániť

Záchranári to riešia svojsky. Niektorí prístroj chladia mokrými uterákmi, iní si zas z papierovej misky vytvorili primitívne tienidlo.

Takto záchranári zakrývajú pred teplom drahý prístroj
Takto záchranári zakrývajú pred teplom drahý prístroj Foto: FB/Slovenská komora zdravotníckych záchranárov

Záchranári bojujú s prístrojmi, ktoré ich majú nasmerovať rovno k pacientom. Pred rokom a pol dali za ne tisíce eur, pri vyšších teplotách však nefungujú.

„Problém je od začiatku, odkedy začal systém fungovať v režime pri zvýšených teplotách, teda najmä v lete. Naši kolegovia sa sťažujú, že keď sa zariadenie prehreje, vypne sa. Kým sa neochladí, tak nefunguje," povedal pre portál Aktuality.sk viceprezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov Michal Weinciller.

Záchranári to riešia svojsky. Niektorí prístroj chladia mokrými uterákmi, iní si zas z papierovej misky vytvorili primitívne tienidlo. Snímky zverejnili aj na sociálnej sieti.


ZDROJ: FB/Slovenská komora zdravotníckych záchranárov

Konkrétne ide o prístroj, pomocou ktorého vie operačné stredisko v reálnom čase lokalizovať záchranku a navyše posádke slúži aj ako navigačný systém.

Portál ďalej uvádza, že prístroj by mal fungovať od -10 stupňov až po 50 stupňov Celzia. „Slabým článkom súčasnej mobilnej elektroniky vo všeobecnosti sú hlavne batérie. Predpokladáme, že veľkú časť výpadkov majú na svedomí práve batérie, ktoré sa budú vymieňať v krátkej dobe za nové," uviedol vedúceho odboru IKT operačného strediska Ivan Krajcer.

„Pri návrhoch vhodného vybavenia sme odporúčali úplne iný typ zariadenia," bráni sa hovorca Slovak Telekomu Peter Kimijan.

Slovak Telekom dodal celkovo 283 kusov za 254 698 eur bez DPH. Jeden kus tak vyšiel asi na 900 eur bez dane.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?