07. 08. 2017 12:10 | BRATISLAVA/TASR

Oddych od horúčav skončí v stredu. Pre tieto miesta platia výstrahy

Viac sú ohrozené ženy, kolabujú častejšie ako muži.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: greenaperture/shutterstock.com

Horúčavy opäť potrápia časť Slovenska, a to najmä na západe a juhu krajiny. Meteorológovia predpovedajú, že v stredu (9.8.) na niektorých miestach teplota vzduchu dosiahne 33 až 34 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal pre viaceré okresy výstrahu 1. stupňa. Tá v stredu potrvá od 12.00 do 17.00 h.

Očakávaná teplota vzduchu nie je podľa SHMÚ v danom ročnom období a oblasti nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká. Horúčavy predstavujú záťaž pre každý organizmus. Viac sú ohrozené ženy, kolabujú častejšie ako muži.

Takisto treba dávať pozor na deti a seniorov. Počas horúčav treba dodržiavať pitný režim. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody, a to v menších dávkach, radí Úrad verejného zdravotníctva.

Vysoké teploty sú záťažou i pre vtáctvo v mestách. Operencom možno pomôcť jednoducho, na okenný parapet či záhradku stačí dať nízku misku s vodou, napríklad z kvetináča. Horúčavy predstavujú aj potenciálne nebezpečenstvo pre tvorbu požiarov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?