12. 08. 2017 13:00 , článok bol aktualizovaný 12. 08. 2017 16:01 | BRATISLAVA/TASR

Búrky a silný vietor strašia naďalej. Poplach pred prívalovou povodňou

V okrese Liptovský Mikuláš platí výstraha 2. stupňa.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Pictureguy/shutterstock.com

Meteorológovia varujú pred búrkami s krúpami, ktoré sa môžu vyskytnúť na strednom a severnom Slovensku. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 1. stupňa pre Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Banská Bystrica a Brezno.

S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu. Pri búrkach je možný aj výrazný, no prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch, stekanie vody zo svahov či zatápanie pivníc a podchodov.

V okrese Liptovský Mikuláš hrozí prívalová povodeň

SHMÚ vydal pre túto oblasť výstrahu 2. stupňa.  "Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch," informuje SHMÚ.

Varovanie pred silným vetrom

Zároveň varujú na západnom a východnom Slovensku pred silným vetrom, ktorý môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu. Vysoké teploty môžu zas potrápiť okresy Trebišov, Michalovce a Sobrance.

Meteorológovia prostredníctvom sociálnej siete informujú, že vo väčšej časti Slovenska bolo v sobotu na poludní 17 až 25 stupňov Celzia, ale vo väčšej časti východného a miestami aj na juhu stredného Slovenska bolo 26 až 32 stupňov Celzia. V priebehu dnešného popoludnia sa bude podľa SHMÚ postupne ochladzovať aj v tých častiach krajiny, kde bolo na poludnie ešte veľmi teplo.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?