14. 08. 2017 17:45 | BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Vdova po pilotovi havarovaného vojenského lietadla pri obci Hejce vrátila jeho vyznamenania

Po prijatí jej do reči nebolo a zo schôdzky so šéfom prezidentovej vojenskej kancelárie odišla bez slova.

Vdova po pilotovi havarovaného lietadla AN-24 v obci Hejce Norbertovi Kumančíkovi.
Vdova po pilotovi havarovaného lietadla AN-24 v obci Hejce Norbertovi Kumančíkovi. Foto: TV Markíza
Pamätník v obci Hejce.
Posledná rozlúčka s vojakmi, ktorí prišli o život počas leteckého nešťastia
Tragédia pri obci Hejce.

Zúfalá vdova vrátila všetky vyznamenania po svojom manželovi - vojenskom pilotovi osudného letu. V prezidentskej kancelárii skončila dokonca aj slovenská vlajka z jeho rakvy. Päť pozostalých po obetiach najväčšej leteckej katastrofy v histórii Slovenska sa ani 11 rokov po nešťastí nezmierilo so závermi vyšetrovania.

Havária vojenského lietadla pri obci Hejce si vyžiadala 42 ľudských životov. Podľa vyšetrovania je na vine posádka lietadla. Vdova po kapitánovi osudného letu Norbertovi Kumančíkovi sa s takýmto záverom nevie dodnes zmieriť.

Aj preto do kancelárie prezidenta, ako hlavného veliteľa ozbrojených síl, priniesla všetky vyznamenania po nebohom manželovi. Po prijatí jej do reči nebolo a zo schôdzky so šéfom prezidentovej vojenskej kancelárie odišla bez slova.

Na stretnutí boli aj ďalší pozostalí po obetiach leteckého nešťastia. Tí aj 11 rokov od tragédie tvrdia, že vyšetrovanie má viacero nezrovnalostí.Sestry obete leteckého nešťastia hovorí, že nech to dopadne akokoľvek, chcú, aby sa snažili pravdu vyšetriť. "A nie nejakým zastieracím manévrom ututlať tieto záležitosti," tvrdí.

Matka obete leteckého nešťastia povedala, že nehľadá nijaký majetok, iba to, čo patrilo jej synovi. "Hľadám to, čo patrilo môjmu synovi podľa DNA - ľavú ruku a ľavú nohu. Ku komu to položili. On ich nemal," konštatovala.

Prezidentská kancelária už v minulosti dostala listy od pozostalých. No tak ako vtedy, aj teraz konštatujú, že so sťažnosťami veľa robiť nemôžu. Potvrdil to aj hovorca hlavy štátu Roman Krpelan s tým, že konať môže len minister obrany a generálna prokuratúra.

Vyznamenanie, ako aj vlajka z rakve kapitána Kumančíka ostávajú v kancelárii prezidenta. Čo bude s nimi ďalej, sa nám nepodarilo zistiť.

Pozostalí po obetiach havarovaného vojenského lietadla AN-24, ktoré spadlo pri maďarskej obci Hejce 19. januára 2006, podali na Generálnu prokuratúru SR dva podnety so žiadosťou o obnovenie vyšetrovania príčin pádu lietadla. Spochybňujú výsledky vyšetrovacej komisie Ozbrojených síl SR, ktorá pred 11 rokmi dospela k záveru, že príčinou nešťastia bolo pochybenie posádky. S odvolaním sa na získané informácie sa domnievajú, že skutočným dôvodom mohla byť porucha lietadla.

Pri havárii lietadla, vracajúceho sa z mierovej misie v Kosove, zomrelo 41 vojakov a jeden civilný zamestnanec ministerstva obrany, prežil iba vojak Martin Farkaš.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?