22. 08. 2017 17:40 | BRATISLAVA/ Reflex

Rodina so 14 deťmi sa tlačí v trojizbovom byte. Musia vyžiť z 365 eur

Chýbajú im financie, ale aj tak u nich nájdete toľko lásky, ako ani v rodine, ktorej nechýba nič.

Rodina so 14 deťmi sa tlačí v trojizbovom byte. Musia vyžiť z 365 eur
Rodina so 14 deťmi sa tlačí v trojizbovom byte. Musia vyžiť z 365 eur Foto: Reflex

Benčokovci majú 14 detí. Niektoré sa už osamostatnili, no stále ich všetkých dokopy žije v trojizbovom byte viac, než je v bežných rodinách obvyklé. Nie vždy je to ľahké a veľa vecí si nemôžu dovoliť. V izbách, ktoré z najväčšej časti zapĺňajú postele, však vládne to najdôležitejšie - tolerancia a vzájomná úcta.

"Sme súdržná rodina. Pomáhame si navzájom, musíme držať pokope," hovorí pani Jana a dodáva, že musia fungovať, ako sa dá.

Previedla nás po ich príbytku, ktorý tvorí hlavná izba, dve spálne a kuchyňa. V tej by sa zišlo vymeniť kuchynskú linku, ale to by musela rodina najskôr prerobiť celé jadro a na to nemá peniaze.

V jednej zo spální spávajú rodičia so siedmimi deťmi. Pri manželskej posteli majú pozlátané dve trojposchodové postele a ešte jedna postieľka pre malé dieťa.

Deti sa snažia mame pomôcť ako vedia. Umývajú riad, chodia na nákup, upratujú.

"Financie. To nám najviac chýba. Ja beriem sociálku 275 eur, manžel berie invalidný dôchodok 90 eur. To je celý náš príjem. Keby nebolo našej mamy, tak neviem, čo by s nami bolo," hovorí s plačom pani Jana.

Okrem detí sa pani Janka stará o chorú mamu a manžela, ktorý je po štyroch infarktoch. "Nemohla som nastúpiť na verejnoprospešné práce, lebo manžela mám chorého. Keď sú v škole, tak musím byť na telefóne, keď sa tam niečo stane. Nemôžem sa ani zamestnať ani nič, pokiaľ sa z toho ako tak nedostanú. Tri z mojich detí majú ADHD silnejšej formy. Niekedy sa pridružia k tomu aj záchvaty. Kým im neurčia takú liečbu, že by to bolo dobré, musíme s tým bojovať tak, ako sa dá," povedala mama 14 detí.

Už u nich bola aj sociálka, pretože ich suseda udala, že chlapci búchajú. "Lenže oni keď majú také záchvaty, tak s nábytkom búchajú," dodala pani Janka.

Možno si niektorí poviete, žijú v ťažkej situácii, ale prečo majú toľko detí? "Keď sa to stalo, stalo sa. Nemala som to srdce, dať to preč. Je to dar a som za každé jedno vďačná. Robia mi veľkú radosť, chlapci mi napríklad športujú, futbal hrajú," povedala matka.

A práve pre zlú sociálnu situáciu sa niektoré z ich detí dostali aj do tábora Nadácie Televízie Markíza a Štvorlístka deťom.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?