23. 08. 2017 06:00 | BRATISLAVA/Reflex

Exmanžel ju bil a bol alkoholik. Aj tak ho musí vyplatiť z bytu, ktorý dostala ako dar

Hoci mu pomohla z najhoršieho, on jej po rokoch od rozvodu uštedril ranu pod pás.

Exmanžel ju bil a bol alkoholik. Aj tak ho musí vyplatiť z bytu, ktorý dostala ako dar
Exmanžel ju bil a bol alkoholik. Aj tak ho musí vyplatiť z bytu, ktorý dostala ako dar Foto: Reflex

Dobiehajú ju dlhé roky po boku muža tyrana alkoholika. Hoci mu pomohla z najhoršieho, on jej po rokoch od rozvodu uštedril ranu pod pás. Pýta si svoju časť peňazí aj z darov, ktorými kedysi žene v núdzi pomohli jej vlastní rodičia. 

Pani Mária je dnes už rozvedená. No aj po rokoch jej spomienky na život s tyranom spôsobujú bolesť. Slzám sa nedokáže ubrániť. "Dievčatká boli ešte také maličké a vtedy začal viac piť. Potom mi povedal, že nechce tretie dieťa, že ho mám dať preč," povedala s plačom Mária.

Z kedysi láskavého muža spravil alkohol netvora, ktorý mlátil ženu i deti. Pani Mária napokon od neho s dvomi dcérami a ďalším dieťaťom na ceste ušla. "Moji rodičia, keď videli ako sa trápim, zabezpečili mi byt," prezradila.

Narodil sa jej syn a muž alkoholik jej sľúbil, že sa polepší, tak ho prichýlila. "Chvíľu bol dobrý a potom zase pil a mlátil nás," povedala Mária.

Navyše vraj do domácnosti neprispieval vôbec a žene nepomáhal s ničím. Podala žiadosť o rozvod. Súd ich rozviedol, no pri vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva zostala prekvapená. Bývalý muž pýta aj časť z daru od jej rodičov.

"Ja som si myslela, že nič nedostane. Však som vedela, že do manželstva nepriniesol nič, nikdy nič neplatil, nekupoval, o deti sa nestaral. Darmo, že to kupovali rodičia, tým, že to bolo nadobudnuté počas manželstva, tak povedali, že to je spoločný majetok," sťažuje sa Mária a dodáva, že to skončilo v roku 2016 s tým, že má manželovi vyplatiť 27-tisíc eur.

Rozsudok odklepol najprv okresný, a potom aj krajský súd. Dar nezohľadnili. Súdy jej vytýkali, že dostatočne nepreukázala, že peniaze dostala darom od rodičov v tom čase, ako tvrdí. Prehlásenie podpísané jej otcom nestačilo.

"Omnoho lepšie je to riešiť v čase darovania. Urobiť písomnú zmluvu, kde sa uvedie, komu sa darujú tie peniaze. Mať overené podpisy, aby každý vedel, že sa to neantidatovalo a vtedy je zrejmé, že čo bola vôľa pri uzatvorení darovacej zmluvy a komu to bol dar. Teraz on môže povedať, že čestné prehlásenie. Veľmi často sa to spochybňuje," povedal advokát Ivan Syrový.

Prípad je už u exekútora, suma sa ešte o niekoľko tisíc navýšila. Žena má vážne zdravotné problémy, je takmer nevidiaca. Žije z nízkeho invalidného dôchodku.

Podľa právnika súdy mali zohľadniť, že byt jej rodičia zabezpečili preto, lebo utekala od muža tyrana.

Ak už je rozsudok právoplatný, právnik tvrdí, že v takýchto prípadoch, je ďalšia cesta ťažká. Možnosťou je mimoriadne opravné dovolanie a ak sú nové skutočnosti, konanie sa môže do troch rokov obnoviť.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?