12. 09. 2017 09:53 , článok bol aktualizovaný 12. 09. 2017 13:00 | BRATISLAVA/zž

Daniari vyšetrovali Kiskovu firmu: Po kontrole musela doplácať dane

Prezident sa k informáciám o výdavkoch na kampaň vyjadril na tlačovej konferencii.

Andrej Kiska.
Andrej Kiska. Foto: TASR

Firmu prezidenta Andreja Kisku a jeho brata Jaroslava vyšetrovala finančná správa aj polícia. Ide o spoločnosť Kiska Travel Agency, ktorá si skrátila daň z príjmu za rok 2014 o 27-tisíc eur.

Firma si chybu firma priznala a doplatila daň, čiže trestná činnosť Kiska Travel Agency tým zanikla.

 

Celá vec nepriamo súvisí s financovaním Kiskovej volebnej kampane. Spoločnosť porušila daňové predpisy tým, že minula časť peňazí na prezidentskú kampaň jej spolumajiteľa, ale účtovala ich, ako by ich použila na svoje podnikanie.

Vyšetrovanie Kiskovej firmy potvrdili dva zdroje. Informoval o tom Denník N. Do redakcie im anonym poslal dokumenty z daňového úradu a policajné uznesenie.

Firma si dala do nákladov napríklad výdavky za tlač letákov, lepenie plagátov, za poradenské a marketingové služby. Správca dane podľa policajného uznesenia pýtal od firmy vysvetlenie a podklady, čoho sa výdavky týkajú.

Spor bol aj o dokladovanie nákladov na služobné a pracovné cesty Kisku a konateľa firmy Eduarda Kučkovského. Vo všetkých prípadoch dostala Kiskova firma od daniarov priestor sporné veci vysvetliť.

Prezident situáciu vysvetľoval

Daňový úrad mal iný názor ako firma Kiska Travel Agency (KTAG) na zaúčtovanie položky. Podobné prípady sú bežné. Ja nemám čo skrývať. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol prezident SR Andrej Kiska.

Kiska informoval, že v pondelok (11.9.) kontaktoval konateľa spoločnosti KTAG, aby mu podal vysvetlenie k tomu, čo sa udialo. „V apríli v roku 2014 vznikol nárok na odpočet DPH.

Tak ako býva zvykom, daňový úrad prišiel na kontrolu. Nestotožnil sa s postupmi účtovania spoločnosti KTAG a s odpočtom DPH nesúhlasil. Na základe toho KTAG okamžite uhradil DPH vo výške 9227 eur, ako aj penále vo výške 15.543 eur," povedal Kiska.

Po ukončení roku podľa neho prebehla kontrola aj na daň z príjmu, kde na základe tých istých faktúr spoločnosť KTAG doplatila daň z príjmu vo výške 27.114 eur a penále 2711 eur.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?