12. 09. 2017 11:15 | BRATISLAVA/zž

Dali mu 40 mesiacov života: Ján Figeľ prehovoril o boji so zákernou chorobou

Zlú správu zistil pred niekoľkými týždňami.

Ján Figeľ.
Ján Figeľ. Foto: TASR

Bývalý šéf KDH Ján Figeľ (57), ktorý v súčasnosti pracuje pre Európsku komisiu, bojuje s ťažkou chorobou.

Zlú správu zistil pred niekoľkými týždňami. Po náročnej terapii v USA sa lieči na Slovensku. Dali mu tri roky života. Píše Nový čas.

Prvý signál, že ide o vážne až zhubné ochorenie, sa objavil na začiatku mája, keď sa po biopsii obličky na Kramároch dozvedel, že ide o primárnu amyloidózu, teda o rakovinu kostnej drene. Táto diagnóza sa nelieči a žije sa s ňou asi iba 40 mesiacov. Priznal, že to ním zatriaslo. „Zdravotné problémy som cítil tento rok, keď som bol pracovne v Iraku, Sudáne a Indii," uvádza Ján Figeľ.

Podľa neho išlo o kombináciu dlhoročného stresu a oslabenia imunity, ktorá spôsobila zmeny v kostnej dreni a tvorby proteínov.

V Amerike strávil 40 dní a liečil sa v Salt Lake City. Stanovili mu liečbu, ktorá podľa jeho slov účinkuje. V liečbe pokračuje v Národnom onkologickom ústave v Bratislave. Na chemoterapiu má chodiť štyri až šesť mesiacov. Potom sa ukáže, či bude potrebná transplantácia kostnej drene alebo sa to zlepší.

Vylúčil to, čo má rakovina rada - cukry, mliečne výrobky a tuky.

V práci veľvyslanca Európskej únie pre slobodu náboženstva v zahraničí ale pokračuje ďalej. Budúci týždeň pôjde do New Yorku a pripavuje sa na cesty do Egypta či Senegalu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?