13. 09. 2017 10:03 , článok bol aktualizovaný 13. 09. 2017 17:13 | BRATISLAVA/TASR, zž

Andrej Kiska vymenoval novú ministerku školstva: Lubyová chce pokračovať v reforme

Prezident sa s ňou stretol už v utorok.

Nová ministerka školstva Martina Lubyová.
Nová ministerka školstva Martina Lubyová. Foto: TASR

Prezident Andrej Kiska v stredu uviedol do funkcie novú ministerku školstva Martinu Lubyovú (nominantka SNS). Ide o bývalú riaditeľku Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Vo funkcii ministra školstva nahradila Petra Plavčana (nominant SNS), ktorého na čele rezortu dočasne zastupovala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS).

Nová ministerka chce pokračovať v začatej školskej reforme a čo najskôr vyriešiť problém pri eurofondoch v oblasti vedy a výskumu.

„Momentálne by som sa chcela zamerať na intenzívny kontakt s Bruselom. Ísť do Bruselu, možno už budúci týždeň, stretnúť sa tam s kompetentnými ľuďmi a zistiť priamo na mieste, čo nám vyčítajú, ako to vieme odstrániť, aby sme čo najskôr dokázali spriechodniť čerpanie týchto prostriedkov," uviedla.

 

Nanovo chce nastaviť aj hodnotiace kritériá pri posudzovaní eurofondových projektov. Zároveň plánuje zrušiť problematickú výzvu na dlhodobý strategický výskum a vývoj a čo najskôr vypísať novú.

V oblasti školskej reformy chce pokračovať v začatom. Má v pláne sa stretnúť s tvorcami dokumentu Učiace sa Slovensko, následne ho predložiť na rokovanie vlády a pripraviť prvý akčný plán. „Akčný plán bude akýmsi nástrojom na vybratie tých prioritných oblastí, ktoré sú najdôležitejšie a ktoré sú už konsenzuálne odkonzultované s tými komunitami, ktorých sa týka," dodala.

Ďalšou prioritou sú podľa nej aj platy učiteľov a zamestnancov v školstve, kde chce rozvíjať dialóg. „Budem sa snažiť naozaj, aby ten náš dialóg bol kultivovaný, aby sme naozaj mohli naplniť to, čo je sľúbené v programovom vyhlásení vlády a aby sme sa nemuseli rozprávať s učiteľmi v uliciach," zdôraznila. Venovať sa podľa vlastných slov chce aj oblasti športu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?