14. 09. 2017 11:46 , článok bol aktualizovaný 14. 09. 2017 14:02 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Kiska hovorí o mafiánskych praktikách: Od Kažimíra chce vysvetlenie

Anonym poslal redakciám celú daňovú kontrolu Kiskovej firmy. Kažimír to chce riešiť osobne.

Andrej Kiska.
Andrej Kiska. Foto: TASR

Firmu prezidenta Andreja Kisku a jeho brata Jaroslava vyšetrovala finančná správa aj polícia. Ide o spoločnosť Kiska Travel Agency, ktorá si skrátila daň z príjmu za rok 2014 o 27-tisíc eur.

Informácie o Kiska Travel Agency ešte v pondelok poslal anonym do redakcií novinárom. Vo štvrtok prišli ďalšie maily od toho istého užívateľa. Je v nich celá daňová kontrola Kiskovej firmy.

Prezident na celú situáciu reagoval s tým, že sú to mafiánske praktiky. "Je neprijateľné, keď sa utajované dokumenty vyťahujú a používajú proti občanom našej krajiny, proti politikom. Ak je možné, že je takýmto spôsobom napadnutá hlava štátu, žiaden človek si na Slovensku nemôže byť istý, že takéto mafiánske praktiky vydierania nebudú použité proti nemu," uvádza Andrej Kiska.

 

Ministra financií Petra Kažimíra požiadal o vysvetlenie, ako je možné, že zákonom chránené informácie finančnej správy unikajú cez anonymné e-maily z Ukrajiny. Zároveň ho vyzval, aby ho do pondelka dopoludnia pred KIskovým odletom na Valné zhromaždenie OSN informoval, aké dôsledky z toho vyvodí.

Túto situáciu považuje prezident za veľmi vážnu a o svojich ďalších krokoch bude priebežne informovať.

Kažimír chce s prezidentom hovoriť osobne

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) prijal pozvanie prezidenta Andreja Kisku a bude s ním o vzniknutej situácii hovoriť osobne, nie prostredníctvom médií. Avizoval to v reakcii na dnešnú výzvu hlavy štátu.

"V tejto chvíli môžem povedať, že ho budem informovať, kto všetko s týmito dokumentmi prišiel do kontaktu v rámci finančnej správy, ako aj mimo finančnej správy a to v rozsahu informácií, ktoré je možné získať počas predĺženého víkendu. Zatiaľ nie je známe, kto predmetné dokumenty poslal a či naozaj unikli z prostredia finančnej správy, preto žiadam pána prezidenta, aby dovtedy vážil svoje slová," konštatoval Kažimír v stanovisku, ktoré poskytla riaditeľka tlačového odboru ministerstva financií Alexandra Gogová.

"Zároveň sa chcem jasne dištancovať od praktík, ktoré pomenoval prezident republiky vo svojom emotívnom prejave," dodal Kažimír.

Zdroj: Facebook/AndrejKiska

Firma si chybu firma priznala a doplatila daň, čiže trestná činnosť Kiska Travel Agency tým zanikla. Celá vec nepriamo súvisí s financovaním Kiskovej volebnej kampane. Spoločnosť porušila daňové predpisy tým, že minula časť peňazí na prezidentskú kampaň jej spolumajiteľa, ale účtovala ich, ako by ich použila na svoje podnikanie.

Kiska informoval, že v pondelok (11.9.) kontaktoval konateľa spoločnosti KTAG, aby mu podal vysvetlenie k tomu, čo sa udialo. „V apríli v roku 2014 vznikol nárok na odpočet DPH. Tak ako býva zvykom, daňový úrad prišiel na kontrolu. Nestotožnil sa s postupmi účtovania spoločnosti KTAG a s odpočtom DPH nesúhlasil. Na základe toho KTAG okamžite uhradil DPH vo výške 9227 eur, ako aj penále vo výške 15.543 eur," povedal Kiska.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?