21. 09. 2017 17:35 | BRATISLAVA/zv

Maťko už nemusel žiť, teraz má dva roky. Rodina musí šetriť každý jeden cent

Chlapec má zavedenú sondu na kŕmenie, má poškodený mozog a vyvíja sa oneskorene. Rodina nemá financie na rehabilitácie.

Rodina je ťažko skúšaná.
Rodina je ťažko skúšaná. Foto: TV Markíza

Martinko sa narodil ako štvrté dieťa v rodine. Na začiatku bol v poriadku. Zlom nastal, keď mal iba päť týždňov. Zobudil sa s plačom a nevedeli ho utíšiť, lekárka ich okamžite poslala na pohotovosť. Zistili, že mu zlyhávajú orgány, uložili ho do umelého spánku a dávali mu jednopercentnú šancu na prežitie. V umelom spánku prežil tri mesiace, počas ktorých prekonal viacero chorôb a infekcií.

Keď sa prebral, začal postupne bojovať. Dnes má dva roky, no stále má zavedenú sondu na kŕmenie, má poškodený mozog a vyvíja sa oneskorene. Rodina nemá financie na zdravotné pomôcky. Otec má navyše Crohnovu chorobu a ako vyučený murár si nevie nájsť zamestnanie, keďže nemôže manipulovať s ťažkými predmetmi.

Rodinu len nedávno postihlo ďalšie nešťastie

Jeden z ich synov mal nedávno haváriu na bicykli, pri ktorej utrpel úraz a ten vyvolal silnú epilepsiu. Musia vyžiť zo 600 eur mesačne, splácajú dlhy a pravidelnými splátkami si kupujú dom, v ktorom bývajú. Šetria na potravinách, pretože ich priorita sú lieky a energie.

Rodina je veľmi súdržná

Najstarší syn, 13-ročný Roman, v podstate nahrádza otca, ktorý nemôže Martinka dvíhať ani s ním inak narábať. Roman robí ťažšie domáce práce, nosí nákupy, v zásade urobí všetko, čo treba. Pre rodinu by sme chceli vyzbierať 2 000 eur na nevyhnutné zdravotné pomôcky pre Martinka.

Pomôcť môžete aj vy

Ťažko skúšanej rodine sa rozhodla pomôcť aj Nadácia Televízie Markíza spolu s portálom ďakujeme.sk, ktorého tím už osem rokov pomáha a umožňuje ľuďom porozprávať ich príbeh alebo príbeh priateľa, ktorý nemá finančné zdroje na operáciu, liečenie, zdravotné pomôcky, rehabilitáciu či štúdium.

Na ich stránke nájdete Maťkov príbeh a, samozrejme, aj vy mu môžete prispieť a uľahčiť tak život. Cieľová suma je 2 000 eur.

Peniaze pre Maťka a jeho roidnu môžete posielať prostredníctvom stránky ďakujeme.sk TU.

Pozrite si Maťkov príbeh z magazínu Reflex.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?