21. 09. 2017 11:18 | BRATISLAVA/TASR

Rozhodnuté: Testovanie piatakov bude 22. novembra

Na Testovanie 5-2017 bolo vyčlenených asi 160 tisíc eur.

Piataci počas monitoru
Piataci počas monitoru Foto: TASR

Celoplošné testovanie piatakov tento rok bude. Uskutoční sa v stredu 22. novembra, týkať sa bude približne 45 tisíc žiakov na vyše 1400 základných školách.

Celonárodné testovanie z matematiky a materinského jazyka sa tento rok pôvodne uskutočniť nemalo. Rezort pod doterajším vedením ministra Petra Plavčana naň nezabezpečil v rozpočte potrebné finančné prostriedky. Nová ministerka Martina Lubyová však povedala, že sa to pokúsi zmeniť.

Na Testovanie 5-2017 vyčlenili asi 160 tisíc eur

Ide o vstupné hodnotenie vedomostí a zručností žiakov na začiatku druhého stupňa základnej školy (nižšieho stredného vzdelávania).

"Deti sa nemusia na testovanie extra pripravovať, testujú sa vedomosti, ktoré získali v prvom až štvrtom ročníku, takže ani učitelia piatych ročníkov sa nemusia obávať, že je to nejaké konkrétne hodnotenie, že to bude individualizované alebo zosobnené," povedala Lubyová.

Testovanie by školám malo poskytnúť spätnú väzbu, ako sú žiaci pripravení na prechod z prvého na druhý stupeň základnej školy, poslúži to aj na monitorovanie stavu vedomostí žiakov pri výstupe z primárneho vzdelávania v celoštátnom meradle.

Absolvujú ho aj žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, okrem žiakov vzdelávaných podľa vzdelávacích programov pre žiakov s mentálnym postihnutím.

"Keď v rámci testov PISA Slovensko klesá stále hlbšie a hlbšie, my potrebujeme mať takýto nástroj pravidelne celoplošne, aby sme vedeli diagnostikovať, v čom sú naše problémy a aby sme vedeli urobiť nejakú nápravu," dodala Lubyová. Výsledky Testovania 5-2017 budú dostupné do konca roka.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?