30. 09. 2017 07:03 | BRATISLAVA/Reflex

Chronická bolesť dokáže doviesť pacienta k šialenstvu. Pani Oľga vie o tom svoje

Pred rokmi jej operovali halux. Na postup sa sťažovala aj na ÚVZ, ale odpoveď bola negatívna.

Oľga Gasparová.
Oľga Gasparová. Foto: Reflex

Chronická bolesť ovplyvňuje život človeka natoľko, až má pocit, že niekedy chce až zomrieť. Trpí ňou tretina populácie a je oveľa horšia ako bolesť akútna. Znižuje kvalitu života, obmedzuje pracovnú výkonnosť, spôsobuje psychické problémy.

Svoje vie o tom aj pani Oľga Gasparová, ktorá bolesťou palca trpí už 8 rokov a nikto jej vraj nevie pomôcť. "Toto mi úplne znemožnilo život. Je to hrozný pocit. Už ani žiť sa mi nechce," vyznala sa pred reflexáckou kamerou.

Operovali ju pred ôsmimi rokmi pre ochorenie halux valgus - ľudovo vybočený palec. Na úľavu po operácii ale čakala márne. Pod nôž si preto ľahla opäť. No bolesť opäť neprešla. Na preväzoch navyše zistila, že pri zákroku o časť palca prišla.

 "Vtedy som to videla prvýkrát. Prečo ho mám taký krátky? Keď som chodila bol vyššie vo vzduchu, ale ako keby ste našľapovali na nejaké šróby. Strašne nepríjemné. Lekárke som vtedy povedala, že to mám ešte horšie ako som to mala. Radšej som si to mohla nechať, hlupaňa, tak," spomína si.

Ak je bolesť dlhotrvajúca, na mieste je navštíviť ambulanciu chronickej bolesti, kde už lekára nezaujíma pacientova primárna diagnóza, rieši bolesť ako takú.

Neutíchajúce bolesti a deformita prinútili Oľgu k dvom ďalším operáciám. Zobrali jej z bedrovej kosti a dorobili jej palec, vyzeralo to lepšie.  "Potom som mala prísť po roku, aby mi vybrali drôtika a odvtedy to mám... Citlivé, nemôžem ani poriadne chodiť. Stále mi tam vibruje," opísala bolesť naša respondentka.

Nečudo, že Oľga sa obrátila aj na úrad pre dohľad. Je presvedčená, že lekári urobili chybu. Odpoveď však nebola v jej prospech.

Poškodený palec Oľgy Gasparovej
Poškodený palec Oľgy Gasparovej Foto: Reflex
 

Oľgin stav konzultovala reportérka magazínu Reflex  Andrea Paulinyová s viacerými lekármi. Zhodujú sa v tom, že indikácia operácií bola správna, no ich názory sa už rôznia v tom, či boli aj urobené dobre. Oľga sa preto môže obrátiť aj na súd.

"Aj keď úrad konštatuje niečo iné, môže podať stále žalobu. Na mne je však preukázať to, že niekto v prvom rade porušil svoje povinnosti. Odporúčam obrátiť sa na znalca," tvrdí advokát Ivan Syrový.

Ak dá znalec Oľge za pravdu, má veľkú šancu na súde uspieť a vysúdiť aj nejaké peniaze. Tie, ale Oľge zdravie nevrátia. Dala by všetky za to, aby ju palec už neomínal. Chcela by ho mať v poriadku, mohla normálne žiť a nič ju nebolelo.

"Mám aj problém obuť sa, preto som radšej doma. Najhoršie je to v zime, keď mám mať plnú obuv. Musíte si nájsť takú, čo vás netlačí, je mäkká. A lodička? Vôbec. Absolútne som stratila ženskosť," vyznala sa pani Oľga.  

Ako sa dá predísť haluxom?

Vybočený palec je nepríjemné ochorenie, nielen pre jeho bolestivosť, ale aj neestetický vzhľad a obmedzený výber obuvi. Trpia ním hlavne ženy. Môžu za to vysoké opätky.

Prvým príznakom ochorenia je zhrubnutá pokožka pod druhým a tretím prstom na nohe. Nápadne začnú vystupovať aj kostičky vedúce k prstom na chodidle. "Vieme predchádzať tomu len prevenciou alebo v skorých štádiách cvičením," vysvetľuje ortopéd Tomáš Jakubík.

Zabudnúť by sme mali na opätky nad dva centimetre, pomáhajú aj ortopedické pomôcky. Ak sa ale stav nezlepší, na mieste je operácia.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?