03. 10. 2017 06:00 | BRATISLAVA/Reflex

Zubársky plat v Nemecku vymenil za slovenský. Zažil však kultúrny šok

Philipp tvrdí, že 20 rokov nedal amalgámovú plombu

Philipp Elmar Zeitler s pacientkou.
Philipp Elmar Zeitler s pacientkou. Foto: Reflex

Mnohí naši lekári, či zubári odchádzajú do zahraničia za lepším platom. On to spravil úplne opačne. Nemecký doktor s dvadsaťročnou praxou sa presťahoval na Slovensko. Tiež sa pýtate, prečo sa dobrovoľne vzdal možno aj niekoľkonásobne vyššieho platu?

Philipp Elmar Zeitler je niečím výnimočný. Niekoľko ročnú prax a plat v Nemecku zahodil a prišiel na Slovensko. "Peniaze nie sú všetko. Je to všetko starý sen, čo som mal stále - smer východ. Poznám Československo, Slovensko a moja partnerka je Slovenka. Už dlho som chcel ísť robiť do Bratislavy robiť. Je to nádherná a bezpečná krajina, nádherné mesto," vyznal sa.

Veľa pacientov sa bojí zubárov. Čo mám robiť? Je to niekedy nepríjemné, ale potom to bude lepšie.

Na Slovensku sa prvýkrát stretol s pacientmi, ktorí dobrovoľne odmietajú anestézu. Vraj sú z detstva zvyknutí na to, že to má bolieť. No niekedy ani tá injekcia nepomôže.

Pri týchto slovách ťažko uveriť, že zubarina ho naozaj baví. "Baví ma robiť dlahy. To je moje hobby. Alebo endodoncia, ale asi nie pre pacientov," povedal.

V ambulancii u nemeckého zubára sme našli aj prístroje pre nás neznáme pracujúce na princípe vzduch-voda. Čo by ste u neho nenašli sú amalgámové plomby, ktoré považuje za nebezpečné pre pacientov. Tvrdí, že z tohto materiálu sú zdravotné problémy.

Philipp Elmar Zeitler.
Philipp Elmar Zeitler. Foto: Reflex
 

Priestor na zlepšenie vidí na Slovensku aj v tom, aby zubári spolupracovali aj s inými lekármi. Napríklad s ortopédom, ORL lekárom alebo neurológom.

Napriek tomu, že sa odsťahoval, niektorí pacienti mu ostali a jazdia za ním až z Nemecka. "Pacienti z Rakúska alebo Nemecka prídu k nám na kliniku. Prečo nemôže byť Slovensko špičková adresa pre špičkovú medicínu?" pýta sa Zeitler.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?