05. 10. 2017 17:35 | KOŠICE/Reflex

Monika požiadala o pomoc kamaráta a dnes to ľutuje. Nemá ani byt, ani peniaze

Cíti sa podvedená a zvažuje podanie trestného oznámenia.

Pani Monika.
Pani Monika. Foto: Reflex

Dôverovala kamarátovi a dnes to ľutuje. Pani Monika sa dostala do finančných problémov a dúfala, že jej dlhoročný známy jej pomôže. Požiadala ho o pomoc s dlhmi a predajom bytu.

Dnes nemá ani byt, ani peniaze. Jej známy, samozrejme, vidí celú vec úplne inak. Vraj jej pomohol, ako najlepšie vedel. Žena zvažuje podanie trestného oznámenia.

Pani Monika sa pred časom dostala do vážnych finančných problémov. Obrátila sa na dlhoročného kamaráta. Mala nízky príjem, manžela mala alkoholika, a tak bojovala ako mohla.

Požiadala realitného makléra, na základe dobrých vzťahov, o finančnú pôžičku. Jej výška bola to 6 800 €, vyplatila mu 12 800 €.

Majiteľ realitnej kancelárie na otázku, či žiadal naspäť pôžičku späť s takmer 100-percentným úrokom, odpovedal negatívne a vraj nie je pravda, čo pani Monika hovorí. "Peniaze mi poskytol s tým, že tam bol skoro 100-percentný úrok a žiadal si záložné právo na byt," spomína si.

Potom sa dohodli, že byt od nej odkúpi a vyplatí aj hypotéku, ktorá na byte bola. Ústne sa dohodli, že sa bude snažiť byt predať čím skôr a všetky peniaze, ktoré z neho zostanú, dá pani Monike, aby vyriešila svoju situáciu.

Uplynuli mesiace a byt stále nebol predaný. Potom prišiel kamarát maklér s novým nápadom. "Začal mi tvrdiť, že byt je nepredajný, aj keď je v centre mesta. Hovoril, že rekonštrukcia je stará a byt sa nedá predať. Vraj tam potrebuje urobiť novú rekonštrukciu," zdôraznila.

Dohodli sa, že zariadenie a spotrebiče si z bytu vezme. Nik ju ale nekontaktoval. Vybrala sa tam a všetko bolo preč, byt bol celkom prázdny. "Pýtam sa, kde sú veci, čo ste porozoberali? Všetko vyhodili na smetisko, pretože to vraj nikto nechcel. Čo mi tu rozprávate, ako to, že nikto nechcel?" opísala situáciu šokovaná pani Monika.

Pani Monika.
Pani Monika. Foto: Reflex
 

Podľa majiteľa realitky veci nechala naša respondentka a jemu to v byte zavadzalo. "Oni to vyhodili von, rozpráva nezmysly," tvrdí. Monike za celé vybavenie bytu vyplatili 300 €, pričom hodnota bolo minimálne 6 000 €.

Byt napokon maklér predal. Žena sa tešila, že si v zlej situácii konečne polepší. Ďalší šok zažila, keď si ju kamarát maklér posadil, aby sa finančne vyrovnali. "Vyplatil mi 850 €, čo si tu zarátal, že toľko ostalo z bytu. Pretože zvyšok bola rekonštrukcia," poznamenala.

Maklér reportérke magazínu Reflex Denise Czibulke povedal, že byt predal za 109 tisíc. Potvrdil, že sa v byte všetko prerábalo. "Nehnevajte sa, kupujem veci a nerobím to pre to, aby som na tom niečo nezarobil," reagoval majiteľ realitky.

Vo vyúčtovaní započítal mesačné nájomné a poplatky v elektrárňach. "Ako mi môžeš dať do výdavkom nájomné za byt, ktorý už nie je môj? To je už tvoja réžia. Odpovedal mi, že to sú jeho výdavky a snáď si nemyslím, že to bude on znášať," rozhorčila sa.

To, čo som jej ukázal, boli všetko moje náklady na tento byt. Nevidím teraz dôvod, čo teraz chce ona odo mňa. Náklady si môžem písať ako ja chce. Neviem, o čo vám ide. Je to môj papier, môj doklad. Nerozumiem, o čom stále rozprávate.

Pani Monika ďalej opísala jeho reakciu. Vraj má byť rada, že jej toľko vyplatil. Vraj sa jej snažil urobiť všetko najlepšie a má čisté svedomie. No z opráv, ktoré realizoval, jej nepredložil žiadne bloky, doklady a ani faktúry. Povedal, že mu musí veriť, koľko stále rekonštrukcia a odvetil jej, že sa ďalej nemá s ňou čom baviť a vypláca jej 850 €.

Realitný maklér nám v telefonáte tvrdil, že jej vyplatil celkom inú čiastku - o niekoľko desiatok tisíc eur viac. Vraj to bolo zhruba okolo 90 tisíc.

Vypýtali sme si dôkaz. Muž vyplatil zvyšnú časť hypotéky, odrátal si peniaze, ktoré mu dĺžila. Celkovo zaplatil za byt zhruba 87 tisíc eur. Byt predal potom za 109 tisíc. Rozdiel obhajuje výdavkami na rekonštrukciu bytu. Žene poslal na účet 900 eur.

"Uvedomujem si, že nemám nič na papieri. To je možno chyba. Pretože to je tá rovina, že sa toľké roky poznáme a v živote by mi nenapadlo, že to môže takto dopadnúť, ako to dopadlo," povzdychla si pani Monika.

Právnik Ivan Syrový radí, že v takýchto prípadoch sa netreba ponáhľať a nepodpisovať hneď zmluvu. Treba sa o tom s nejakým odborníkom porozprávať.

Pani Monika tvrdí, že s maklérom sa dohodla, že zisk z predaja dá jej. Dnes sa nevie zmieriť, že príde niekto bez svedomia a morálnych zásad.

Cíti sa podvedená a zvažuje podanie trestného oznámenia. Život ju veru nešetrí. Za sebou má manželstvo s alkoholikom-tyranom, kvôli ktorému sa veľmi zadlžila. Boli dni, keď nemala čo jesť. Dnes sa už z pekla dostáva, ale aj po tejto skúsenosti vraví, že to ide ťažko.

 

Stretli ste sa aj vy podobným prípadom alebo ste zažili ešte niečo horšie? Píšte nám na adresu reflex@markiza.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?