11. 10. 2017 06:00 | SIRK/Reflex

Pani Margite sa celkom prevrátil život. Kedysi vitálna žena je dnes úplne zlomená

Dôvodom je gynekologická operácia, po ktorej nastali komplikácie.

Margita Lukáčová.
Margita Lukáčová. Foto: Reflex

Takmer zomrela a obviňuje nemocnicu. Pani Margita Lukáčová z obce Sirk išla do nemocnice na gynekologický zákrok, ktorý sa zmenil na boj o život. Po množstve operácií odišla napokon s dĺžkou tenkého čreva na hranici života a smrti.

Kedysi vitálna žena, dnes, pre viacero operácií, ktoré musela v nemocnici absolvovať, vedie veľmi obmedzený život. Za vinu to dáva lekárom, ale nemocnica sa bráni a tvrdí, že pri jej mimoriadne komplikovanom zdravotnom stave jej starostlivosť poskytli správne. Nemocnica sa bráni a tvrdí, že starostlivosť jej poskytli správne.

Pani Margita mala gynekologické problémy, musela ísť na operáciu. Zistili jej, že má myóm na maternici. Gynekológ v Revúcej jej odporučil vybrať ju, aj vzhľadom na vek.

Počas tohto zákroku nastala perforácia čreva, ktorú chirurgovia ešte počas tejto gynekologickej operácie vyriešili. Po čase pani Margitu z nemocnice prepustili domov. Tam sa jej priťažilo. V noci začala mať bolesti a zvracala.

Mám zlosť na neho za to, že mi zničil život. Napraviť sa to už nedá.

Nasledoval prevoz do nemocnice. Prv do Revúcej, odtiaľ ju poslali späť do Rožňavy. Potom niekoľko komplikovaných operácií, počas ktorých jej museli tenké črevo skrátiť tak, že jej zostalo zhruba 95 centimetrov čreva.

"Do týždňa ma operovali päťkrát. Po tej piatej som nebola ani zašitá, už ma len zaliali tekutinou, nakoľko som mala otravu krvi a septický šok," spomína si pani Margite.

Margita Lukáčová s manželom Ivanom.
Margita Lukáčová s manželom Ivanom. Foto: Reflex
 

Jej manžel Ivan Lukáč nám povedal, že po druhej operácii bola na oddelení ARO v takom kritickom stave, že primár oddelenia mu povedal, že má byť pripravený na všetko. Dôvodil to tým, že manželka je vo veľmi kritickom stave.

"Volal mu primár, že musí prísť do Rožňavy po veci, že nemám šancu na prežitie a má počkať na chodbe, kým dožijem," rozpovedala nám s plačem pre magazín Reflex pani Lukáčová.

Potom ju previezli do košickej nemocnice. Pán Lukáč si myslí, že lekári urobili chybu. Tvrdí, že sa nemali púšťať do takých činností, ktoré nezvládali.

"Vzhľadom na operačný nález, pooperačný priebeh, celkový stav pacientky, bolo od začiatku jasné, že terapeutické možnosti nášho pracoviska sú relatívne limitované a v čas sme indikovali preklad na vyššie pracovisko," povedal nám riaditeľ Nemocnica Rožňava-Svet zdravia, a.s. MUDr. Dušan Suchý.

Problémom bolo tenké črevo

Pani Margita si spomína, že lekárka, ktorú ju brala hovorila, že má iba dve percentá na prežitie. Nevie si vysvetliť, prečo ju toľkokrát operovali v Rožňave.

Riaditeľa Suchý potvrdil, že operačný výkon bol pomerne komplikovaný mnohopočetnými zrastami čreva s dutinou brušnou. "Bola vykonaná život zachraňujúca operácia, pri ktorej bolo potrebné odstrániť časť tenkého čreva. Počas tohto zákroku bolo zreteľne viditeľné, že tenké črevo bolo relatívne kratšie ako je normálna dĺžka. A toto bolo podmienené tým, že v minulosti bolo dvakrát pre nepriechodnosť čriev operovaná. Stav bol vážny. Po celý priebeh a podnikali sa kroky a opatrenia na záchranu jej života ," zdôraznil.

Pani Lukáčová je presvedčená, že ju nemuseli dostať do takéhoto stavu. Myslí si, že jedinou jej záchranou bolo, že operatér jej nechal trochu čreva. Ak nie, musela by mať vývod. "A po týždni také dekubity, že v Košiciach mi povedali, že 80-ročná žena ich také nemá, keď leží tri mesiace. Štyri mesiace som ich liečila. Mám jazvy, ktoré sa už vyliečiť nedajú ," opísala svoj vtedajší stav.

Suchý k dekubitom uviedol, že keď pani Margita odchádza od nich z nemocnice jeho rozmer bol 1,5 x 1,5 centimetra. Upozornil, že dokumentáciu pacientky má aj úrad pre dohľad.

Žene sa celkom prevrátil život. Kedysi vitálna žena je dnes úplne zlomená. Nemá energiu, musí sa špeciálne stravovať a je odkázaná na pomoc iných, izolovaná od spoločnosti.

"Na záchod chodím 30-krát za deň. Cestovať autobusom nie je možné, auto áno, pretože viete zastať. Jem každú hodinu, lebo každú hodinu chodím na záchod. Hodinu som schopná fungovať - niečo navarím, potom ležím. Zase kus prejdem, zase ležím. Nevládzem. Mám 49 rokov a ťažko je žiť s takým hendikepom," opísala nám svoj stav pani Lukáčová.

Riaditeľ rožňavskej nemocnice poznamenal, že stav u pani Margity bol taký komplikovaný operačnými výkonmi a stavom v akom sa nachádzala operačná dutina.

Podala sťažnosť na úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. "Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na základe vykonaného dohľadu skonštatoval, že zdravotná starostlivosť bola pacientke zo strany dohliadaného subjektu poskytnutá správne. Úrad uzavrel tento podnet ako neopodstatnený," napísala v stanovisku hovorkyňa úradu Andrea Pivarčiová.

Rovnaký názor prezentoval aj Suchý. No pani Margite prekáža, že neprejavili "absolútne nijakú ľútosť" a nikto "nepochybil". Pýta sa, prečo je v takom stave v akom je, keď nikto nepochybil. Manžel Ivan je presvedčený, že nikto jej nevráti zdravie.

Lekár pani Lukáčovej odporučil, aby si našla prácu bez fyzickej a psychickej záťaže, s častými prestávkami a diétnym stravovaním. "Povedzte mi kde?" pýta sa.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?